GeriDünya Türk firkateynleri Arnavutluk'ta
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk firkateynleri Arnavutluk'ta

Dost ve müteffik ülkelerle işbirliğini güçlendirmek amacıyla 5 Türk firkateyni iki gündür Arnavutluk'un Durres ve Vlora limanlarında bulunuyor.

TCG Kemalreis ve TCG Giresun, TCG Akar, TCG Gaziantep ve TCG Turgutreis firkateynlerinin bulunduğu Türk Deniz Görev Grubu Komutanı Tuğamiral İsmail Taylan Arnavutluk Savunma Bakanı Arben İmami ile biraraya geldi.

Arnavutluk Savunma Bakanlığı basın bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre, Bakan İmami, Tuğgeneral Taylan ile görüşmesinde, iki ülke arasında ilişkilerin mükemmel düzeyde olduğunu dile getirerek, iki ülke ordusu ve genelkurmayı arasında ilişkileri, askeri alandaki işbirliğini değerlendirdi.

Türk firkateynlerinin Arnavutluk ziyaretini iki ülke arasındaki askeri işbirliğinin göstergesi olarak nitelendiren İmami, Türkiye'deki askeri okul ve akademilerde çok sayıda Arnavut subayın eğitim aldığına işaret ederek, bunun Türkiye Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı ile Türki Silahlı Kuvvetleri'nin Arnavutluk'a desteği olduğunu kaydetti.

Bakan İmami, yakında Arnavutluk'tan Afganistan'a gönderilecek tıbbi ekibin burada Türk Birliği bünyesinde görev yapacğını da dile getirdi.
Komutası altındaki Türk Deniz Görev Grubu hakkında bilgi veren Tuğamirel Taylan da, Türk firkateynlerinin Arnavutluk limanlarını ziyaretinin “bir aileye sahip iki ülkenin işbirliği örneği” olarak tanımladı.

Tuğamiral Taylan, iki ülke ordusu arasındaki işbirliğin gittikçe pekiştirildiğini de kaydetti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle