GeriDünya Türk elçiliğinde başlayan aşkını kitabında anlattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk elçiliğinde başlayan aşkını kitabında anlattı

Türk elçiliğinde başlayan aşkını kitabında anlattı
refid:7554049 ilişkili resim dosyası

ABD’deki "Ajangate" skandalının kilit oyuncusu olan CIA ajanı Valerie Plame, eşi eski Büyükelçi Joseph Wilson’a Washington’daki Türk Büyükelçiliği’nde verilen bir resepsiyonda nasıl "delicesine" aşık olduğunu "Fair Game: My Life as a Spy, My Betrayal by the White House" adlı kitabında anlatıyor.

CIA’nın Brüksel’de görevlisi olan Plame ile NATO Başkomutanı George Joulvan’a danışmanlık yapan Wilson, 1997’de, Washington’un "en güzel ve tarihi yapıtlarından biri olan" Türk Büyükelçiliği’nde karşılaştı.

Wilson, 300 kadar davetlinin bulunduğu resepsiyondan ayrılmak üzereyken, salonun öteki ucunda Plame’i gördü ve büyülendi. Wilson, bu anı, "Sanki o kalabalık yok olmuştu. Gördüğüm tek şey mükemmel bir gülümseyişti. Bu kadını tanımalıyım" diyerek anlattı. ABD’nin eski Gabon Büyükelçisi Wilson aşık olmuştu, çevresindeki kalabalığın gürültüsünü bile duymuyordu, adeta sağır olmuştu.

Eşinden boşanma aşamasında olan Wilson 47 ve kendisini "enerji uzmanı" olarak tanıtan sarışın güzel kadın Plame de 33 yaşındaydı. Türk Büyükelçiliği’ndeki tanışmada karşılıklı kartlar sunuldu. Birkaç hafta sonra, Brüksel’deki Plame, Stutgart’taki Wilson’a bir e-mail yolladı ve çift buluştu. Wilson, "Birbirimiz için yaratılmıştık" derken, Plame, ailesinden başka kimsenin bilmediği bir sırrını açıkladı ve "Ben CIA için çalışıyorum" dedi. Joseph Wilson, "Peki ismin gerçekten Valerie mi?" diye sordu ve "evet" yanıtını aldı. Plame, CIA ajanı olmasının Wilson’u korkutacağını ve kendisinden uzaklaştıracağını düşünmüştü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle