GeriDünya Türk ekibi efsane olmuş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk ekibi efsane olmuş

Muzafferabad’ın yüzde 80’i depremde yıkılmış. Resmi rakamlara göre 35 bin kişinin öldüğü kentte en büyük yardım ekibi Türk Kızılay’ı. Operasyon başkanından doktoruna, hemşiresine ve kurtarma ekibine kadar tüm Türk heyeti efsane gibi anılıyor. Yoğun kış koşulları yüzünden önümüzdeki dönem daha fazla yardımın gerektiği de vurgulanıyor.

ANAVATAN Partisi Genel Başkan Erkan Mumcu ile birlikte, İslamabad’dan depremin en büyük tahribatı yaptığı Muzafferabad’a helikopterle 100 kilometrelik bir uçuşun ardından ulaştık.

Bu mesafenin tamamı dağların üzerinden aşıldı ve geçilen tepeler arasında yerleşim yeri olan hiçbir yere rastlamadık. Karakurum Dağları arasından akan Jehlum Nehri’nin vadisinin genişlemeye başlamasıyla deprem tahribatı da kendini gösterdi. Tepeler çadırkentler haline gelmişti.

Ancak, Pakistan Hava Kuvvetleri’ne bağlı helikopter ekibi bizi Muzafferabad’a ulaştırdığında asıl felaketin ne olduğunu gördük. Pilotlar şehir üzerinden tur atarak yıkımın tamamını gösterdiler. En önemli şehirlerinden biri olan Muzafferabad’da tahribat yüzde 80. Ancak bu bile yaşananları anlatmaya yetmiyor. Binaların üst üste yıkıldığı şehrin, sırtını dayadığı tepelerden birinin peynir dilimi gibi kopup aşağıya aktığını belirtiğimizde, belki durumu biraz daha anlatabiliriz.

GÖĞÜS KABARTAN ÇALIŞMA

Ölü sayısının resmi rakamlara göre 35 bin dolayında olduğu bu şehirde gerçek rakamın en az iki katı olduğu belirtiliyor. Türkiye için göğüs kabartan bir çalışma yapan Kızılay’ın operasyon başkanı Tahsin Reyhan, çadır kentleri gezdirirken, "Şu gördüğünüz alan tamamen yaralı ve ölülerle doluydu. Burası kıpkırmızı bir alana dönüşmüştü. Buradan gelip yaralı toplayıp hastanemize götürdük" bilgisini veriyor.

TÜRK BAYRAĞI GURURU

Bununla da yetinmiyor, bir bulvarı geçerken, "Burası depremden 10 gün sonra bile sağlı sollu cesetlerle doluydu" diyor. Böylesi tahribatın yaşandığı şehirde en büyük yardım ekibi Türk Kızılay’ı. Reyhan’dan, doktorlara, hemşirelerden kurtarma ekiplerine kadar tüm Türk heyeti şehirde efsane gibi anılıyor. Diğer Türk gönüllü yardım kuruluşları ile Kızılay, Muzafferabadın her yanında, Türk bayrağını sallandırmanın gururunu yaşıyorlar.

Türkiye’nin Pakistan’a uzattığı elin kabul edildiği görülüyor. Ancak, yaşanan kış ve özellikle güneşin batışı ile birlikte kendisini hissettiren acı soğuk dertlerin sonunu getirmiyor. Çocuklar büyük bir tehlike ile karşı karşı. Hala ayakkabısız ve yeterli giysisi olmayan çocuklar gördük.

ERKAN MUMCU ÜZGÜNDÜ

Kızılay yetkilileri donarak ölen henüz kimse bulunmadığını; ancak soğuktan kaynaklanan ölümlerin sıradan olduğunu belirtiyorlar. Erkan Mumcu da dönüş yolunda oldukça üzgün; "Kışı çıkarmaları için hepimizin, bütün dünyanın daha fazla şeyler yapması gerekir" diyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle