GeriDünya Türk dostu rekortmen senatör öldü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk dostu rekortmen senatör öldü

Türk dostu rekortmen senatör öldü
refid:15160686 ilişkili resim dosyası

ABD Kongresi'nde en uzun süreyle görev yapan üye olan ve "Türk dostu" olarak bilinen Senatör Robert Byrd 92 yaşında hayatını kaybetti.

TÜRK DOSTU SENATÖR ROBERT BYRD - FOTO GALERİ

ABD'de 1952'den beri devamlı milletvekili ve senatör olan siyasal hizmet rekortmeni Byrd, geçtiğimiz hafta kaldırıldığı hastanede bugün TSİ 12.29 itibarıyla hayatını kaybetti.

Batı Virginia Demokrat Parti Senatörü 92 yaşındaki Byrd, Washington'daki hastaneye önce ağır sıcak çarpması teşhisiyle kaldırılmış, ancak daha sonra yaşa bağlı komplikasyonlarının olduğu görülmüş ve durumu ciddi olarak nitelenmişti.
       
Byrd, 1912'den 1969'a kadar 57 yıl Kongre milletvekilliği ve senatörlüğü yapan Arizonalı Carl Trumbull Hayden'ın (1877-1972) rekorunu 58 yıllık Kongre üyeliğiyle kırdı.

Ömrü boyunca 18 bin oy kullanan ve Temsilciler Meclisi ile Senato'dan kurulu Kongre'nin toplantılarına yüzde 98 oranında katılan rekortmen Byrd'ın eşi Erma Byrd da 2006'da ölmüştü.

Türk-Amerikan dostluğu için büyük çaba gösteren ve Mustafa Kemal Atatürk'e hayranlığını her fırsatta dile getiren Robert Byrd, sözde Ermeni "soykırımı"nın tanınmasını öngören karar tasarılarının Senato'dan geçmesini engellemek için de büyük çaba göstermişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle