Dünya Türk dostu Powell ilk zenci Dışişleri Bakanı oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk dostu Powell ilk zenci Dışişleri Bakanı oluyor

Çekişmeli başkanlık yarışını geride bırakarak ABD'nin 43'üncü Başkanı olan George Bush'un, eski Genelkurmay Başkanı Colin Powell'a Dışişleri Bakanlığı görevini vereceğini açıklayarak, bugün kabinesine ilk ismi ataması bekleniyor.

Powell, ABD'nin eski Başkanı baba George Bush döneminde, Körfez savaşı sırasında Genelkurmay Başkanlığı yapmıştı. Türkiye'ye yakın bir isim olarak bilinen Powell'ın Dışişleri Bakanlığı görevine getirilmesinin, Türkiye için çok olumlu olduğu belirtiliyor. Powell'dan başka, Bush'un bugün başka görevlere atamalarını açıklaması ise öngörülmüyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı görevine getirilen ilk siyah olacak Powell'ın atanması, Senato tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek. Powell'ın atamasının onaylanması konusunda hiçbir sorun olmayacağı belirtiliyor. Demokrat Partili başkan adayı Al Gore'un çekilmesinin ardından, artık Connecticut Senatörü sıfatını taşıyan yardımcısı Joe Lieberman da Powell'ın bu görevi almasında engel çıkacağını sanmadığını ifade etti.

BREUX, BUSH'UN ÖNERİSİNİ REDDETTİ

Başkan ilan edildikten sonraki ilk konuşmasında Demokratlarla uzlaşma mesajı veren Cumhuriyetçi Partili Bush, bu çerçevede kabinesinde en az iki bakanlığı Demokratlara vermeyi planlıyor.

Bush'un kabinesinde Enerji Bakanlığı görevini önermeyi planladığı Demokratlar arasında adı geçen Louisiana Senatörü John Breaux, bakanlık yerine Senato'da kalmayı tercih ettiğini bildirdi.

Yüz üyeli Senato'da Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin 50-50'lik dağılımı nedeniyle, Bush'un bakanlık önerisini Demokrat bir Senatöre götürmesi, "kurnazlık" olarak yorumlandı. Çünkü Breaux görevi kabul etseydi, Senato'dan bir Demokrat eksilecek ve Louisiana'nın Cumhuriyetçi Partili valisi M.J. Foster tarafından, doğal olarak Cumhuriyetçi bir senatör atanacaktı. Ancak Breaux, nezaketle bu öneriyi reddettiğini Bush'a iletti.

Her durumda Senato'da bir karar alınırken, 50-50'lik denge olduğunda, son sözü söylemek üzere ABD başkan yardımcısı oy kullanacağı için, Bush'un yardımcısı Dick Cheney'in oyuyla, denge yine Cumhuriyetçilerden yana olacak. Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi'nde de altı sandalyelik üstünlüğe sahip bulunuyorlar.

Dengelerin çok hassas olması nedeniyle her iki parti de özellikle yaşı ilerlemiş ve sağlığı tam olarak yerinde olmayan senatör ve milletvekillerinin üzerine titriyor.

Clinton'dan Türkiye'ye giderayak jest
Bush görevi devralma hazırlığında

Yorumları Göster
Yorumları Gizle