GeriDünya Türk Dışişleri'nden Merkel'e Kıbrıs tepkisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk Dışişleri'nden Merkel'e Kıbrıs tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Kıbrıs konusundaki açıklamalarının, "ciddi bir yanılgıdan veya yanlış bilgilendirmeden kaynaklandığını" belirterek, Merkel'in, "bu konuda bir an önce Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere ilgili kaynaklardan Kıbrıs müzakere sürecindeki durum hakkında bilgi almasının yararlı olacağını" kaydetti.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel'in 11 Ocak 2011 tarihinde Kıbrıs'ın güneyine gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin olarak basına yansıyan haberlerde, Şansölye'nin, Ada'da Birleşmiş Milletler'in himayesinde devam eden müzakere sürecinde Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum taraflarının tutumlarına ilişkin bazı ifadelerine yer verildiğinin görüldüğü" belirtildi.

Açıklamada, "Şansölye Merkel'in basına yansıyan ifadelerinin ciddi bir yanılgıdan veya yanlış bilgilendirmeden kaynaklandığı görülmektedir" ifadelerine yer verilerek, şunlar kaydedildi:

"Türk tarafı, devam eden süreçte kapsamlı çözüm için azami çaba sarf etmiş ve sarf etmeye devam etmektedir. Süreçte bugüne kadar sağlanabilen ilerlemede Kıbrıs Türk tarafının yoğun çabaları büyük rol oynamış, Türk tarafınca, Birleşmiş Milletler ekibi tarafından da takdir edilen yeni ve yaratıcı fikirler ve öneriler ortaya konulmuştur. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri de 24 Kasım 2010 tarihinde yayımlanan son İyi Niyet Misyonu raporunda Kıbrıs Türk tarafının yapıcı tutumunu bir kez daha teyit etmiştir.

Hal böyle iken, Avrupa Birliği'nin önde gelen bir ülkesi ve halihazırda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne geçici üye olan Almanya Federal Cumhuriyeti'nin Kıbrıs'taki kapsamlı müzakere süreci hakkında sadece Kıbrıs Rum tarafından bilgi alarak böyle bir açıklama yapmış olması düşündürücüdür. Şansölye Merkel'in açıklaması, Kıbrıs'taki her iki tarafla temas edilmesinin gerekliliği ve önemini bir kez daha ortaya koymuştur."

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Müzakerelerde bugüne kadar ayak sürüyen ve sonuç alınmasını geciktiren Kıbrıs Rum tarafı liderliğinin uluslararası camiayı yanlış bilgilendirerek yönlendirmesinin, kapsamlı çözüm hedefi konusundaki samimiyetinin de bir kez daha sorgulanmasına yol açtığı" belirtilerek, "Geçmişte Kıbrıs sorunu çözülmeden Kıbrıs Rum tarafının tek yanlı Avrupa Birliği üyeliğinin hata olduğuna dair ifadeleri kamuoyuna da yansıyan Şansölye Merkel'in, görüşme süreci hakkında yanıltıldığı açıktır" denildi.

Açıklamada, "Sayın Merkel'in, bu konuda bir an önce Birleşmiş Milletler başta olmak üzere ilgili kaynaklardan Kıbrıs müzakere sürecindeki durum hakkında bilgi almasının yararlı olacağı düşünülmektedir" ifadesi yer aldı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, "Siz onurlu bir uzlaşmaya hazırken, Türk tarafının sizin adımlarınıza karşılık vermediğini tespit ettik" demişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle