GeriDünya Türk askerinin Kosova'da 10'uncu yılı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk askerinin Kosova'da 10'uncu yılı

NATO komutasındaki Kosova Barış Gücü (KFOR) bünyesinde görev yapan Kosova Türk Taburu Görev Kuvvet Komutanlığı (KTTGKK), Türk askerinin barış görevi için Kosova'ya gelişinin 10. yılını törenle kutladı.

KTTGKK'nin konuşlandığı Prizren'in "Şadırvan" meydanında gece yapılan törende konuşan Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı (TTHB) Kurmay Albay Yahya Bacak, BM Güvenlik Konseyi'nin kararıyla Temmuz 1999'da Kosova'ya intikal eden Mehmetçik'in üstlendiği barış görevini bu 10 yıllık dönem içinde eksiksiz yerine getirdiğini söyledi.

Sorumluluk bölgelerinde hiçbir olayın çıkmadığını belirten Albay Yahya Bacak, Türk askerinin görevindeki yüksek disiplin ve gösterdiği profesyonellikle KFOR'un takdirini, barış ve güvenliğin tesisi dışında etnik fark gözetmeksizin sivil halkla işbirliği içinde sağlık, eğitim, kültür ve sanat etkinlikleri ile çeşitli insani yardımlar, altyapı çalışmalarıyla ülkenin kalkınmasına sunduğu destekle Kosovalıların gönlünü kazandığını vurguladı.

Kurmay Albay Yahya Bacak, "Tarihi ve kültürel değerlerden hareket ederek Mehmetçik daima Kosova halkının yanında olacaktır" diye konuştu.

Albay Yahya Bacak, Kore Savaşı'ndan bu yana Balkanlar'da ve çok sayıda ülkede barışı destekleme harekatına katılan Türkiye'yi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "Yurtta Sulh Cihanda Sulh" ilkesinden hareket ederek temsil ettiklerini kaydetti.

"Besnik" ve "Ay Yıldızlar" müzik toplulukları, Mitroviça'nın "Birlik", Prizren'in "Agimi" ve "Doğru Yol" derneklerinin konser ve halk oyunları gösterilerinin de yer aldığı kutlama töreninde, Mehmetçik'in Kosova'ya gelişi ve Türk Silahlı Kuvvetlerini yansıtan video gösterimi ve havai fişek gösterisi yapıldı.

Törene, Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanı Mahir Yağcılar, Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Metin Hüsrev Ünler, Prizren Belediye Başkanı Ramadan Muya, Mamuşa Belediye Başkanı Arif Bütüç, Prizren Belediye Meclis Başkanı Niyazi Kryeziu, TİKA Kosova Koordinatörü Kürşad Mahmat, bakan yardımcıları, milletvekilleri, dernek başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Mehmetçik, tam 10 yıl önce Kosova'ya gelişinde halk tarafından bayraklar, çiçekler ve davul zurnayla karşılanmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle