GeriDünya Türk askeri için ABD ile anlaşmalıyız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk askeri için ABD ile anlaşmalıyız

Irak Geçici Hükümet Konseyi Başkanı İyad Allavi, Irak'ta Türk askeri varlığı konusunu ABD ile gidermek gerektiğini söyledi.

Dönüşümlü olarak sürdürülen konsey başkanlığını 1 Ekim'de devraldıktan sonra ilk basın toplantısını Bağdat'ta düzenleyen Allavi'nin, Türk askeri konusundaki sorulara yanıt vermekten kaçındığı, hatta toplantıya katılan basın mensuplarının bu konuya çok önem vermelerine öfkelendiği gözlendi. Allavi, Türk askeriyle ilgili birkaç soruyu yanıtladıktan sonra, artık bu konuda soru almak istemediğini söyledi. Allavi'ye bir gazeteci, ''Türkiye, asker göndermek için yeni bir sınır kapısı açmayı düşünüyor'' deyince, Allavi, ''Bu konuda artık soru almak istemiyorum'' dedi.

AP'nin haberine göre Allavi, soruları yanıtlarken, ''Konsey ile ABD arasında, Türk askeri konusunda görüş ayrılıkları var. Ama her ikitaraf da bu konudaki görüşmelerini sürdürmekte kararlı'' diye konuştu.

Türk askerinin Irak'a gönderilmesi konusunda TBMM'de tezkere görüşmeleri yapıldığı sırada Türk askeri karşıtı açıklamalarıyla  dikkat çeken Kürt kökenli Konsey üyesi Mahmud Osman da basın toplantısına katıldı. Osman, basın toplantısında, ''Türkler ve Amerikalılar, Irak halkının görüşlerini dinlemeli. Neyin Irak'ın çıkarına olduğuna dair kendileri karar vermemeliler'' dedi.

AP'nin haberine göre Konsey-ABD görüşmelerine yakın kaynaklar, ABD'nin Irak'taki sivil yöneticisi Paul Bremer'in, Osman'ın TBMM'deki görüşmeler sırasında yaptığı açıklamaların ardından konsey üyelerine, ''Türk askeri sorununu medya üzerinden tartışmayın'' dediğini kaydettiler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle