GeriDünya Türk arkeolog İtalya depremini anlattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk arkeolog İtalya depremini anlattı

İTALYA'da yaşanan depremde ölü sayısının 100’e ulaştığı bildirilirken, bölgede yaşayan bir Türk, 45 yaşındaki İzmirli arkeolog Şehnaz Baç, deprem anını, “Öleceğimi sandım” diyerek anlattı.

Depremin gerçekleştiği L’Aquila’ya 50 kilometre mesafede bulunan Teramo kentine bağlı Alba Adriatica Kasabası’nda yaşayan Şehnaz Baç, deprem sırasında İtalyan eşi Artabano Forcellese ile uyuduklarını belirterek, “Üç yıldır lenfoma (lenf kanseri) tedavisi görüyorum. Sabah da Ancona’ya hastaneye gidecektik. Bu nedenle erkenden uyuduk. Sabaha karşı büyük bir uğultu ve sarsıntıyla uyandık. Bir İzmirli olarak deprem alışkanlığım var ama böylesini hiç yaşamamıştım. Hemen kendimizi dışarı attık ve sabaha kadar dışarıda bekledik” dedi.

Sabah hastanedeki randevusuna giderken otoyolun ambulanslarla dolu olması nedeniyle büyük bir panik yaşadıklarını dile getiren Baç, “Eşimin ailesinin bir bölümü L’Aquila’da yaşıyor. İki hafta önce bir akrabamızın 90’ıncı yaşını kutlamak için oraya gitmiştik. O kişinin göçük altından yaralı halde kurtarıldığını öğrendik. Akrabalarımız arasında başka yaralılar da var. Herkes panik içinde. Düzen henüz sağlanamadı. Belirsizlik nedeniyle insanlar sıkıntı içinde” diye konuştu.

22 yaşındaki kızı Ayşe Meriç’in geçen yıl L’Aquila’da Erasmus programı kapsamında 6 ay süreyle yaşadığını belirten Şehnaz Baç, “Geçen yıl 12 Türk öğrenci vardı. Her yıl sayıları değişiyor ama bölgede Türk öğrenci olma ihtimali çok yüksek” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle