GeriDünya Türbanlı öğretmene Bask beresi yasağı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türbanlı öğretmene Bask beresi yasağı

Türbanlı öğretmene Bask beresi yasağı
refid:6814570 ilişkili resim dosyası

Almanya’da türban yasağını Bask beresiyle delme girişimi mahkeme tarafından engellenen Türk öğretmene İspanya’nın Bask bölgesinden de tepki geldi: "Bizim ulusal simgemiz dine alet edilemez."

ALMANYA’nın Kuzey Ren Westfalya eyaletinde Ayşe A. adlı 34 yaşındaki Türk öğretmenin türban yasağı nedeniyle sınıfa Bask beresiyle girmesinin de mahkeme tarafından engellenmesi, İspanya’da geniş yankı buldu. Mahkemenin kadın hakimi Heike Menche geçen hafta, "Davacı, başörtüsüyle tanınmış bir şahıstır. Bu nedenle Bask beresi de dini bir sembol olarak algınabilir" diye hüküm verdi ve bere taktığı için pedagogun dersini iptal eden okul yönetimini haklı buldu. Hakimin "Bere yerine peruk takabilirsiniz" önerisini reddeden Türk öğretmen, "Başım örtülü olmadığı zaman kendimi çıplak hissediyorum" diye yanıt verdi. Öğretmenin avukatı Peter Voigt, berenin dini bir sembol olmadığını ve devletin tarafsızlık ilkesine ters düşmediğini belirterek davayı bir üst mahkemeye götüreceklerini söyledi.

BASKLAR KIZDI

Türk pedagog Ayşe A.’nın, geniş olduğu için başı tamamen örtebilen Bask beresini, türban yasağını delmek için kullanması İspanya’nın Bask bölgesinde tepki yarattı. İspanyol basınına göre Basklar, "çapela" diye andıkları berenin ulusal bir simge olduğunu, dinle bir ilişkisi olmadığını belirterek, okulda bere yasağını desteklediler. Bask bölgesinde genellikle yaşlılar ve terör örgütü ETA sempatizanları tarafından kullanılan "çapela" bağımsızlık simgesi olarak da algılanıyor. Bask bölgesinin bağımsızlığını isteyen terör örgütü ETA’nın sözcüleri basın toplantılarına yüzleri maskeli ve başlarında "çapela" ile çıkıyorlar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle