GeriDünya Türbanlı Naima’nın işverenine tehdit
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türbanlı Naima’nın işverenine tehdit

Ledegen kentindeki bir fabrikanın sahibi Rik Remmery, Fas göçmeni türbanlı Naima Amzil’i çalıştırdığı için ölümle tehdit ediliyor. BBC’ye konuşan Remmery ‘Fikrimi değiştirmem’ derken, Naima Belçika’nın en tanınan kadını haline geldi.

BELÇİKA’da bir işadamı türbanlı bir Müslüman kadını çalıştırdığı gerekçesiyle ölüm tehdidi alıyor. Olay ülkeyi şoke ederken Fas göçmeni olan Belçika pasaportlu Naima Amzil, korkudan türbanını çıkardı, şimdi bone ile çalışıyor. Buna rağmen tehditlerin ardı arkası kesilmiyor.

Batı Flander bölgesinin küçük Ledegen kentinde fabrika sahibi olan Rik Remmery, türbanlı Naima Amzil’i çalıştırdığı gerekçesiyle ‘Sen kötü bir Belçikalısın, kendi ölüm fermanını imzaladın’ gibi ölüm tehditlerine hedef oldu. Remmery’nin işyerine gelen bir mektupta ise başına 250 bin Euro ödül konduğu uyarısı yapıldı. Başka bir paketten ise bir mermi çıktı.

BBC’YE KONUŞTULAR

Daha önce Radikal Gazetesi’nde Hakkı Devrim’in, Hürriyet’te de Ertuğrul Özkök’ün yazdığı olayın iki kahramanı BBC’ye konuştu.

Rik Remmery, ‘Naima, 8 yıldır burada çalışıyor. Onu başörtüsüyle işe kabul ettim, hasta bir adam yüzünden fikrimi değiştirmeyeceğim’ dedi.

Polis tehdit mektuplarının sahibini bulmak için soruşturma başlatırken, Naima da türbanını çıkardı, bunun yerine sağlık ve güvenlik düzenlemesi çerçevesinde taktığı bonesiyle çalışmayı sürdürüyor. Naima, türbanı çıkardığında kendisini kötü hissettiğini belirterek, ‘Çok zor oldu. Sanki bir parçam alınmış gibiydi. Bütün gün kendimi kötü hissettim’ dedi.

Naima ile ilgili haberi Fransa’da tatil yaparken duyan Belçika Kralı Albert ise fabrikatör Rik Remmery ve Naima’yı türbanıyla kraliyet sarayına davet etti.

Korkudan bone taktı

BELÇİKA’ birbirine katan olayın kahramanı Naima Amzil, tehditler artınca korkudan türbanını çıkarıp, boneyle çalışmaya başladı. Türbanını çıkarmanın çok zor olduğunu anlatan Naima, ‘Sanki bir parçam çalındı’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle