Dünya Haberleri

DÜNYA

  Tüp bebek donörlüğü şimdilik yasak değil

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  06.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KKTC Sağlık Bakanlığı’nın donörlerden yumurta ve sperm alınarak tüp bebek uygulamasını kaldıran tüzük, Ada’da faaliyet gösteren tüp bebek merkezlerinde bomba etkisi yarattı. KKTC Bakanlar Kurulu, yasağa konu olan tüzük ile ilgili kararı tarihi belli olmayan bir başka toplantıya bıraktı.

  KKTC Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında tüp bebek uygulamasıyla ilgili yeni hazırlanan tüzük ile ilgili bilgi verdi. Toplantının ardından açıklama yapan hükümet sözcüsü ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, donörlerden yumurta ve sperm alınarak tüp bebek uygulamasına yasak getiren tüzük ile ilgili tartışılması gereken noktalar bulunduğunu belirterek, konunun daha sonra değerlendirileceğini açıkladı.

  Turizmi etkileyebilir

  Türkiye’de donörlerden yumurta ve sperm alınarak tüp bebek uygulamasının yasak olması nedeniyle binlerce anne adayının akın ettiği adada 6 tıp merkezi faaliyet gösteriyor. KKTC ekonomisine de büyük katkı sağlayan tüp bebek turizmine darbeyi, Sağlık Bakanlığı’nın başkalarından yumurta ve sperm alınmasını yasaklayan tüzük hazırlaması neden oldu.
  Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif, özellikle yumurta ve sperm ithalinde sorunlar bulunduğunu ortaya çıkardıklarını belirterek bu konuda önlem alınması gerektiğini söyledi.

  64 yaşında anne oldu

  64 yaşındaki Mennune Tiryaki 2006 yılında başkasından alınan yumurta ile baba Ömer Tiryaki’nin sperminin birleştirilmesi sonucu doğum yapmıştı. Tiryaki, Türkiye’de yasak olduğu için bu işlemi KKTC’deki tüp bebek merkezinde gerçekleştirmişti.

  Güner Özkul da Kıbrıs’ta bekar anne oldu

  Ünlü tiyatrocu Münir Özkul’un 43 yaşındaki kızı Güner Özkul, Kıbrıs’ta sperm nakli ile hamile kaldı. Sperm, Danimarka’daki bir sperm bankasından alındı.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı