GeriDünya Tunus'ta İçişleri Bakanı görevinden azledildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tunus'ta İçişleri Bakanı görevinden azledildi

Tunus Başbakanı Muhammed Gannuşi İçişleri Bakanı Refik Belhac Kacem'in azledildiğini duyurdu.

Kacem'in yerine eski bir akademisyen olan devlet bakanı Ahmed Friaa'nın atandığını belirten Başbakan, düzenlediği basın toplantısında, olaylar sırasında gözaltına alınanların tamamının serbest bırakılacağını da kaydetti.

Başbakan, yolsuzluklarla ilgili bir soruşturma komitesinin kurulacağını da sözlerine ekledi.

Öte yandan Tunus'un orta batı kesiminde haftalardır iş ve daha iyi yaşam koşulları talebinde bulunan göstericilerle güvenlik güçleri arasında süren çatışmaların, başkentin dış mahallelerine sıçradığı haber veriliyor.

Uluslararası ajansların duyurduğuna göre, görgü tanıkları telefonla yaptıkları açıklamada, başkentin işçi mahallesi Ettadamen'de yüzlerce gencin, dükkanlara saldırdığını, bir bankayı ateşe verdiğini ve polislerin de coplarla gençleri kovaladığını anlattı.

Başkent Tunus'ta da çatışmaların patlak verdiği haberlerinden kısa süre önce hükümet, olaylarda ölenlerin sayısının, çoğunluğu hafta sonundan bu yana çıkan çatışmalarda olmak üzere 21'e yükseldiğini açıkladı. Hükümet, insan hakları grupları ile sendikaların 40-50 civarında olarak verdiği ölü sayısını kabul etmedi.

Başkentte bugün daha önceki saatlerde gençleri desteklemek ve polisin sert müdahalesini kınamak için sanatçıların yaptığı gösteri de güvenlik güçleri tarafından dağıtılmıştı.

Bu arada, protestocuların internetteki sosyal paylaşım sitelerini de kullandığı bildiriliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle