Dünya Tunus'ta göstericiler polisle çatıştı: 4 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tunus'ta göstericiler polisle çatıştı: 4 ölü

Tunus'ta işsizliği protesto için dün yapılan gösterilerde güvenlik güçleriyle protestocular arasında çıkan çatışmalarda 4 kişi öldü, 6 kişi ağır yaralandı.

Başkent Tunus'ta dün yapılan gösterileri düzenleyen ülkenin en büyük işçi sendikası Tunus İşçi Sendikası (UGTT) yöneticisi Belgacem Sayhi, Kasserin bölgesi yakınlarındaki Tala'da düzenlenen protesto gösterilerinde güvenlik güçlerinin üzerlerine ateş açtıklarını savundu.

Taleplerinin "meşru" olduğunu belirten Tunuslu sendikacı ilk belirlemelere göre, çatışmalarda 4 kişinin öldüğünü, çok sayıda kişinin de yaralandığını, yaralılar arasında durumu ağır olan 6 kişinin hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Olayların çıktığı kentten isminin açıklanmasını istemeyen bir görgü tanığı, Kasserin'de dün gece de kanlı çatışmaların meydana geldiğini ve başından vurulan 12 yaşında bir çocuğun hayatını kaybettiğini bildirdi.

Tunus makamları, ne gösterileri teyit eder ne de hakkında bilgi verirken, can kayıpları doğrulandığı taktirde 26 yaşındaki Muhammed Buazizi'nin 17 Aralıkta sebze tezgahının elinden alınmasını protesto için kendisi yakmasından ve hayatını kaybetmesinden bu yana çıkan olaylarda mermiyle ölenlerin sayısı en az 6 olacak.

Kendisini yakan genç seyyar satıcı, ülkede özellikle diplomalı işsizlerin sosyal adaletsizlik ve işsizliğe karşı isyanının sembolü haline geldi. ABD de geleneksel müttefiği Tunus'un Washington Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırarak, bu ülkedeki sosyal karışıklıktan "endişe" duyduğunu bildirmiş ve bireysel özgürlüklere, özellikle internete erişim konusunda saygı gösterilmesini istemişti.

Amerikalı diplomatlar, Tunus'un Washington Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdıklarını belirterek, kendisine gösterilerde olup bitenlerle ilgili endişelerini ilettiklerini ve Tunus hükümetini sivil özgürlükleri, özellikle toplantı özgürlüğünü güvence altına alması konusunda cesaretlendirdiklerini söylemişti.

Tunus'ta hükümetin gerginliği yumuşatma yönündeki önlemlerine rağmen, ülkenin orta batı kesimindeki Sidi Buzid'de üç hafta önce başlayan gösteriler, avukatların grevi, protesto amaçlı intihar girişimleri ve internet kullanıcılarının tutuklanması gibi sosyal çalkantıların devam ettiği belirtiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle