Dünya Haberleri

DÜNYA

  Tunuslu muhalif Gannuşi 22 yıl sonra ülkesine döndü

  A.A
  30.01.2011 - 14:45 | Son Güncelleme:

  Tunus'ta halk ayaklanmasıyla devrilen Zeynelabidin Bin Ali yönetiminin önde gelen muhaliflerinden Raşid Gannuşi (69), 22 yıl sonra ülkesine döndü.

  GANNUŞİ TUNUS'TA BÖYLE KARŞILANDI/Foto Galeri

  İngiltere'den ülkesine dönen Gannuşi, başkent Tunus'ta, lideri olduğu Ennahda (Rönesans) hareketinin üyesi yüzlerce kişi tarafından karşılandı. Bu grubun gerisinde toplanan onlarca kişi ise laiklik yanlısı pankartlar açtı.

  Gannuşi, Londra'da uçağa binerken gazetecilere yaptığı açıklamada, "çok mutlu olduğunu" söyledi. Siyasi projeleriyle ilgili bir soru üzerine, partisinin genel seçimlere katılmak istediğini belirten Gannuşi, "Serbest ve adil seçimler düzenlenirse, Ennahda katılacaktır" dedi.

  Mevcut durumda en uygun olanın bir ulusal birlik hükümetinin kurulması olduğunu belirten Gannuşi, Tunus'ta siyasi durumun hala istikrara kavuşmadığını, "her gün bir bakanın değiştiğini" kaydetti.

  Ennahda'yı Mısır'daki Müslüman Kardeşlerden esinlenen aydınlarla birlikte 1981 yılında kuran Gannuşi, "ılımlı İslam"ı temsil ettiğini söylüyor.

  Gannuşi, şeriat yönetimi isteyip istemediği sorusu üzerine, "Uzun senelerden beri muhalefet partileriyle, inanç özgürlüğü ve siyasi çoğulculuk içeren ortak bir zeminde buluştuk. Ve yazılı olarak cinsiyet eşitliği üzerinde de anlaştık" diye konuştu.

  Açıklamalarında Türkiye'de iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin görüşlerine çok yakın olduklarını ifade eden Gannuşi, bir süre önce TRT'ye verdiği demeçte, Türkiye'nin kendileri için "gerçek bir demokrasi örneği" olduğunu söylemişti.

  "Türkiye, bütün Arapların takip ettiği bir örnektir. Değişikliği isteyen tüm Araplar Türkiye'nin çok iyi bir örnek olduğunu görüyorlar" diye konuşan Gannuşi, Türkiye'nin özellikle Tunus'taki demokratik dönüşüme destek vermesini istemişti.


  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı