GeriDünya Tunus’a Nobel tebriği yağıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tunus’a Nobel tebriği yağıyor

Tunus’a Nobel tebriği yağıyor

TUNUS’ta Arap Baharı sonrasında uzlaşmayı sağladıkları gerekçesiyle Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Tunus Ulusal Diyalog Dörtlüsü’ne dünyadan tebrik gelmeye devam ediyor. ABD Başkanı Barack Obama, “Bugünkü ödül, siyasi suikast, terör saldırıları karşısında bir, uzlaşma ve hoşgörü ruhunda bir araya gelen Tunus halkının gayreti ve cesaretine bir övgüdür” dedi.

Tunus’un Müslüman Kardeşler bağlantılı Ennahda Partisi, Dörtlü’ye kutlayarak “Ödül, Dörtlü’yü onurlandırıyor, aynı zamanda Allah’ın izni, çocukların çabası ise komşu ülkelerde olan ölümleri ve iktidar kavgalarını önlediği için Tunus’u onurlandırıyor” dedi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı da Nobel Barış Ödülü’nün Tunus Ulusal Diyalog Dörtlüsü’ne verilmesinin memnuniyetle karşılandığını açıkladı.

ÜLKEYİ KRİZDEN KURTARAN DÖRTLÜ

TUNUSLULAR 14 Ocak 2011 ‘Yasemin Devrimi’nden sonra sancılı günler geçirdi. Özellikle 2012 de yaşanan iki siyasi cinayet ülkede tansiyonun iyice artmasına yol açtı. Ulusal Uzlaşı Komitesi, bu süreçte ülkenin önemli 4 kurumunun bir araya gelmesiyle kurulmuştu. Başta Nahda Partisi olmak üzere koalisyondaki ve muhalif partiler uzlaşı komitesini kabul etti. Uzlaşı Komitesi öncülüğünde bir araya gelen partiler ve sivil toplum kuruluşları, Tunus’un çıkmaza düştüğü bir ok konuda uzlaşı sağladı. Seçim takviminde ve hükümetinde ittifak sağlanmasıyla da Nahda Partisi liderliğindeki koalisyon hükümeti istifa etti ve seçim hükümeti kuruldu. 2014 yılında seçimler şeffaf bir ortamda yapılarak demokratikleşme süreci devam etti.  


Yorumları Göster
Yorumları Gizle