GeriDünya Tüm köye tünel kazıp gelenden geçenden para almışlar!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüm köye tünel kazıp gelenden geçenden para almışlar!

Tüm köye tünel kazıp gelenden geçenden para almışlar!

 Afrin'in Kastel Cindo köyü teröristlerden temizlendikten sonra yapılan incelemede köyün her yerine hendek ve siperler kazıldığı, evler arasında tünellerden bir ağ oluşturulduğu belirlendi. Üstelik YPG'li teröristlerin köyde oluşturdukları kontrol noktasında, her geçen araçtan gümrük adı altında vergi aldığına dair belgeler de bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin Afrin kentinde sürdürdüğü Zeytin Dalı harekâtı kapsamında Burseya Dağı ile birlikte doğu cephesinde alınan Kastel Cindo Köyü de PKK/YPG’li teröristlerden arındırıldı.

TSK ve ÖSO’nun yeni hedefi olarak belirlediği Bafelyun Tepesi’nin yanı başındaki köyde yapılan incelemede, teröristlerin her yere hendek ve siperler oluşturup, buradan neredeyse her eve tünellerle ulaştığı belirlendi. Teröristlerin köyde oluşturdukları kontrol noktasında, her geçen araçtan gümrük adı altında vergi aldığını gösteren belgeler bulundu.

TSK'nın Suriye'de yürüttüğü Zeytin Dalı harekâtının 11'inci gününde, pazar ele geçirilen Azez ile Afrin arasında bulunan en önemli nokta olarak kabul edilen Burseya Dağı’nın askeri üsse dönüştürülmesi için çalışma başlatıldı. Burseya Dağı’nda başlatılan patlayıcı ve mayın arama tarama çalışması devam ederken, zaman zaman buraya yönelik saldırı ve taciz ateşi de obüsler ve çok namlulu roketatarlar ile anında karşılık verilerek püskürtülüyor.

KASTEL CİNDO KÖYÜ TERÖRİSTLERDEN ARINDIRILDI

Burseya Dağı’ndan sonra terör örgütü PKK/YPG denetimindeki Kürt kökenli Suriyelilerin yaşadığı Afrin’in Kastel Cindo köyü de teröristlerden arındırıldı. 5 yıldır PKK/YPG işgalinde bulunan köyde, teröristlerin savunma amaçlı yaptığı silindir siperler, beton tüneller, hendekler ve mevziler ortaya çıkarıldı.
1.5 metre genişliğinde ve 2 metre yüksekliğindeki tünelde yataklar ve yaşam malzemeleri de bulundu. Olası hava harekâtlarından korunmak amacıyla inşa edilen tünellerdeki havalandırma boruları da dikkat çekti.

Tüm köye tünel kazıp gelenden geçenden para almışlar


HER EVİN ALTINDA TÜNEL

Köyün girişinde yol boyunca kurulan ve üzerinde ‘Apo Asayiş’ yazılı olduğu görülen silindir mevzilerde teröristlerin silahlı olarak nöbet tuttuğu, köy girişindeki binaları da karargâh olarak kullandıkları saptandı. Kontrollerde köydeki evlerin hepsinin altına betonarme tüneller inşa edildiği tespit edildi. Teröristlerin kendilerini kamufle etmek için mevzilerdeki mazgalların çevresini taş ve kum yığınları ile kapattığı görüldü.

Köydeki kontrol noktaları çevresinde bulunan, üzerinde sözde ‘Afrin Kantonu’ yazan belgelerin içeriğinde, teröristlerin her geçen araçtan vergi aldığı belirlendi.

Kastel Cindo'nun yanı sıra devamındaki Katme ve Kefer Cenne köylerinde de örgüt üyelerinin vergi aldığı ve evlerin altına tüneller kazdığı kaydedildi.  Bu iki köyün de harekât kapsamında kısa sürede teröristlerden alınacağı ifade edildi.

HEDEFTEKİ BAFELYUN TEPESİ DE KALE GİBİ

Kastel Cindo'nun alınmasının ardından, gözlerin çevrildiği Bafelyun Tepesi'nin de tıpkı Burseya Dağı gibi teröristler tarafından kale gibi inşa edildiği belirlendi. Tepenin hâkim noktasına inşa edilen betonarme iki silindir kuleden Kilis ve Azez’i hedef alın roket ve havan saldırıları düzenlendiği saptandı.

Tüm köye tünel kazıp gelenden geçenden para almışlar

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (30.01.2018)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

Yorumları Göster
Yorumları Gizle