GeriDünya Tuğladaki kan katili ele verdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tuğladaki kan katili ele verdi

İngiltere’de geçen yıl bir köprüden rastgele attığı tuğlayla bir kamyon şoförünün ölümüne neden olan Craig Harman adlı genç, akrabasının DNA’sından iz sürülerek bulundu ve önceki gün altı yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kamyona fırlattığı tuğlada kesik parmağından bulaşan kan izini bırakan Craig Harman (20), sabıka kaydı bulunan bir akrabasıyla DNA’sı tuttuğu için yakayı ele verdi. İngiliz İçişleri Bakanlığı’na göre dünyada ilk kez böyle bir yöntemle bir suçlu ele geçirildi.

The Guardian ve The Daily Telegraph’ın haberlerine göre, korkunç olay 21 Mart 2003’te meydana geldi. Spor eşyaları satan bir mağazada çalışan Harman, Surrey’in Frimley bölgesinde kız arkadaşıyla yaşıyordu. O gün yakınlardaki Camberley’de arkadaşlarıyla içen Craig Harman, bir otomobile girmeye çalışırken elini kesmişti. Daha sonra bir bahçeden birkaç tuğla aldılar ve rastgele yola fırlattılar. Amaçları biraz eğlenmek ve otoyoldaki trafiği karıştırmaktı. Harman’ın ifadesiyle, ‘kafası hayli kıyaktı.’

Atılan tuğlalardan biri, yoldan geçen bir kamyonun sileceğine çarptı ve 53 yaşındaki Michael Little’ın göğsüne isabet etti. Londra’nın doğusundaki Dagenham’daki Ford fabrikasının çalışkan elemanı Little, otomotiv devine 26 yıllık hizmetinden dolayı ödül belgesi almıştı. Deneyimli şoför, kalp krizi geçirmesine karşın 44 tonluk kamyonu yol kenarına çekmeyi başardı ve böylece başkalarının zarar görmesini engellemiş oldu. Devriye gezmekte olan bir trafik aracı, kamyonun flaşörünü görünce olaydan 3.5 saat sonra gerçeği farketti. Direksiyona yığılmış Michael Little’ın ayağı hálá fren pedalındaydı.

Craig Harman nasıl bulundu

Craig Harman’ın fırlattığı tuğlaya kesik elinden kan bulaşmıştı. Kamyondaki tuğlayı ve kan izini inceleyen uzmanlar kime ait olduğunu tespit edemediler. Çünkü Harman’ın sabıka kaydı yoktu. Adli tıp uzmanlarına danışan Surrey polisi aile temelinde DNA araştırması başlattı. Harman’ın yakın bir akrabasının DNA’sı veri tabanında bulundu. Tuğladaki kan ile akrabasının kanı karşılaştırıldığında yüzde 80’lik bir benzerlik ortaya çıktı ve Harman izlemeye alındı. Suçlanan Harman bilimsel kanıtla karşılaşınca suçunu itiraf etti. Tuğla cinayetinden tam 6 ay sonra akrabasının DNA’sı sayesinde katil ele geçti ve 6 yıl hapse mahkum oldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle