GeriDünya Tüfekli haydutlar kurtarmaya engel
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüfekli haydutlar kurtarmaya engel

Hürriyet muhabiri Doğan Uluç, dün Katrina felaketinin yaşandığı New Orleans’ı botla gezdi. Teknenin kaptanı Farej, Uluç’u eli silahlı yağmacılara karşı uyararak, ‘Tüfekli haydutlar, kurtarma çalışması yapanlara ateş açıyor’ diyor.

BENZ Farej’in yarım tonluk fiberglas teknesine ayak attığımda Fransız kökenli kaptan ‘Sağda solda otomatik tüfekli haydutlar var. Kurtarma faaliyeti yürüten ekiplere ateş açıyorlar. Dikkatli olmak lazım’ diye ikazda bulundu. Farej’in bizi korkutmak gibi bir niyeti yok. Dıştan takma motorlu teknenin kontrol panelinde beyaz metal saplı silahı gerekli mesajı veriyor zaten.

İstikametimiz Harrison Avenue ile Wisner Sokağı’nın kesiştiği köşe. Orası Lake View adlı mahallenin sonunda. Tulane Üniversitesi’nde İş İdaresi öğretim üyesi Prof. Yasemin Aksoy’la buluşmaya gideceğiz. Prof. Aksoy yetkililerin tüm çağrılarına rağmen evini terk etmeye yanaşmayan New Orleans’lılardan biri. Bu mahalleye yürüyerek veya otomobille gitme imkanı yok. Yasemin’e ancak tekne ile veya helikopterle ulaşmak mümkün. 6 katlı evinin 3 katı sular altında.

VICIK VICIK YAĞ

Veterans Bulvarı’nın sonundan yola çıkıyoruz. Katrina kasırgasının şiddetiyle yıkılan setlerin önlediği Lake Chartrian gölündan taşan sular Lake View mahallesindeki tüm vilların tepesine ulaşmış. Görünüm iç bulandırıcı. Sular vıcık vıcık yağlı. Satıh kadın giyim eşyaları, çocuk oyuncakları, pet şişeleri, tenis topları, sörf kayakları, bedenleri şişmiş evcil hayvan leşleriyle kaplı. Kurşuni renkli ağır sıvının 35 derece sıcaklıktaki yaydığı ağır kokuya dayanmak kolay olmuyor.

MİLYARLIK VİLLALAR

Geçtiğimiz cadde ve sokakların levhaları teknenin gövdesinin hizasında. Kasırganın kırıp geçtiği asırlık ağaçların dalları, yıkılmış direklerden suya düşen elektrik kabloları başımıza çarpmasın diye sürekli eğiliyoruz. Sular durgun, kımıldamıyor. New Orleans su seviyesi altında bir kent olduğu için derinliği de azalmıyor. Fiyatları 300 bin dolardan başlayıp yarım milyon doları geçen villaların çoğunda su seviyesi çatıya ulaşmış. Villa girişlerinde su altında kalan otomobilleri göremiyoruz. Bir basketbol potasının çemberi satıhtan ancak bir karış yüksekte. Potalar bildiğimiz kadarıyla yerden 305 santim yükseklikte olur.

10 YAŞINDAKİ KIZ

Kaptan Farej bazı çatılarda kiremitlerin üstüne kırmızı boya ile yazılan ’x’ harfini işaret ediyor ve şunları söylüyor: ‘X bu evlerde ölüler olduğu anlamına geliyor. Dün kurtarma ekipleri helikopterle burada bir villaya ulaştı. Çatıyı kırarak içeri girdiler ve 10 yaşındaki bir kız çocuğunu kurtardılar. Çocuk ‘Annemi bırakmayın, onu da alın’ diye yalvardı. Oysa annesi su baskınında can vermişti. Annesini bıraktılar.’

EVİNİ TERK ETMEDİ


Trajik bir olay, içimiz burkuluyor. Üzüntü duymak dışında yapacak bir şey yok bizim için. Mahalleyi enine boyuna dolaştıktan sonra Harrison Avenue’nun sonuna geliyoruz, ama Wisner Sokağı’na dönemiyoruz. İster istemez geri dönüyoruz. Altı katlı evi terk etmeyen tek kiracı Prof. Yasemin Aksoy ve iki kedisini göremeyeceğiz. Cep telefonuyla Yasemin’e durumu anlatıyoruz. ‘Ben de şişme botla iki sokak geçip sizi karşılayacaktım. Buluşamadığımıza üzgünüm. Bir hafta daha burada kalıp koruma ekiplerine gelip beni almalarını söyleyeceğim. Daha sonra kedilerimle Californiya’ya göç edip yeni bir hayata başlayacağım orada’ dedi.

Tarihinde benzeri görülmemiş doğa afetine rağmen kurtarma operasyonları yavaş yürüyor. İkinci haftasında dahi New Orleans’ın yüzde 60’ını kaplayan sular pompalanamamış. Katrina kasırgasının dünyanın en güçlü ülkesini gafil avladığı aşikar.

Zorla tahliye

KENTTEN
32 bin kişinin kurtarıldığını belirten federal makamlar, salgın hastalıktan ölümlerin artmaması için, kentte kalmayı sürdürenlerin polis zoruyla tahliye edildiğini bildirdiler. New Orleans Belediye Başkanı Ray Nagin, evlerini terk etmemekte direnen 10 bin kişiye, ‘Ya gidersiniz ya da ölürsünüz’ dedi. Nagin gitmeyenleri yiyecek içecek yardımı vermemekle tehdit etti. Kurtarma operasyonlarının faturasının da 2,8 milyar dolara ulaştığını kaydeden yetkililer, şimdiye dek 11,3 milyon öğün yemek ve 18 milyon litre suyun afetzedelere dağıtıldığını açıkladı.

1.5 milyon dolar bağışladı

ÜNLÜ
yönetmen Steven Spielberg, ailesiyle birlikte afetzedelere yardım için 1.5 milyon dolar bağışta bulunacağını açıkladı.

İRAN: PETROL VERELİM İran’ın OPEC temsilcisi Ali Kazımpur, Amerikalı yetkililerle yaptığı telefon görüşmesinde, izin verilmesi halinde Tahran’ın, 20 milyon varil ham petrol göndermeye hazır olduğunu söyledi. Kazımpur, İran’a uygulanan yaptırımların kaldırılması gerektiğini hatırlattı.

Hayvanlar için ekip

KASIRGA yüzünden evlerini terk edip giden binlerce aile kedi ve köpeklerini geride bıraktı. Kurtarma ekipleri kedi ve köpekleri tek tek bulup evlerden çıkarıyor. Hayvanlara yemek verip besledikten sonra barınaklara götürüyor. Ancak bulunanlardan 10 kat fazla hayvanın hálá başıboş gezdiği belirtildi.

Gönüllü kurtarma

BİR tarafta terk edilmiş kurtarılmayı bekleyen hayvanlar, bir tarafta ise kurtarma çalışmalarına yardımcı olan hayvanlar var. Gönüllü arama kurtarma ekiplerine ait Grisley adlı kurt köpeği Katrina kurbanlarını arıyor. Ekipler, eğitimli kurtarıcı köpekler sayesinde enkaz altına kalan insanlara ulaşmaya çalışıyor. Bu arada askerler de yağmacılara karşı evleri korumayı sürdürüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle