GeriDünya Tuareg militanları askeri kampı bastı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tuareg militanları askeri kampı bastı

Batı Afrika ülkesi Mali'nin kuzeydoğusunda, Tuareg militanları askeri kampa saldırı düzenledi. Çıkan çatışmada 32 kişi öldü.

Hükümet açıklamasında, Abebara'daki garnizonda çıkan çatışmalarda ölenlerden 17'sinin militan, 15'inin asker olduğu belirtildi. Çatışmalarda 6 askerle 20 militanın da yaralandığı kaydedildi.


Mali hükümetiyle, ordunun silah ve uyuşturucu kaçakçılığı yollarının denetimini ele geçirmeye çalıştığını belirttiği militanlar, geçen ay Libya'nın arabulucuğuyla ateşkes yapmıştı. Ancak Tuareg militanları, ateşkesin yapıldığı 3 Nisandan bu yana bir dizi saldırı düzenledi, militanların ateşkese uyacağına güvenmeyen Mali ordusu da kuzeyde askeri varlığını sürdürüyor.

Tuaregler 1960'lar ve 1990'arda Mali'de bağımsızlık için ayaklanmalar başlatmıştı. 1990'lardaki isyanlardan sonra varılan barış anlaşmaları, Tuareglere daha geniş özerklik tanınmasını, eski militanların orduya entegrasyonunun sağlanmasını ve Tuareg siyasetçilerinin teşvik edilmesini öngörüyordu. Ancak geçen yılın başından bu yana Mali ve Nijer'deki Tuaregler yeniden silahlara sarıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle