GeriDünya Tsunami ‘CEO Başbakan’a yaradı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tsunami ‘CEO Başbakan’a yaradı

Başbakan Erdoğan’ın bugün görüşeceği Tayland Başbakanı Shinawatra, pazar günkü seçimlerde tek parti iktidarını garantiledi. Ayrılıkçı Müslümanlara yönelik sert uygulamaları yüzünden tepki gören Shinawatra, tsunamiye müdahalesiyle oylarını artırdı.

TAYLAND’daki seçimlerden, zengin bir işadamı olduğu için ‘CEO Başbakan’ diye adlandırılan Thaksin Shinawatra’nın başında bulunduğu Thai Rak Party (TRT) zaferle çıktı. Bugün ülkesini ziyaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi beklenen Shinawatra, güneydeki ayrılıkçı Müslümanlara yönelik sertlik politikası yüzünden tepki çekmişti, ancak tsunami sonrasındaki müdahalesiyle oylarını yukarı çekmeyi başardı. TRT Partisi 500 üyeli parlamentoya 374 üyeliği garantiledi. Muhalefetteki Demokrat Parti ise 94 üye çıkarabildi. Shiwatra’nın tek parti iktidarında kanlı isyanlarla elde edilen reformcu anayasanın değiştirilip ülkenin diktatörlüğe doğru yol almasından endişe duyuluyor.

Etnik Çin kökenli bir ipek tüccarının oğlu olan milyarder işadamı Shinawatra büyük bir telekom imparatorluğunun sahibi. Forbes Dergisi’ne göre aile serveti 1.4 milyar doları bulan Shiwatra, 1994 yılında Dışişleri Bakanı olduktan sonra şirketteki tüm görevlerinden istifa etti. Uyuşturucuya karşı açtığı savaşta 2500 kişi öldü. Çoğunluğun Budist olduğu ülkede güneydeki isyancı Müslümanlara yönelik operasyonlarda geçen yıl 500 kişi öldü. Ramazan ayında ise kamyonlara doldurulan Müslüman göstericilerden 78’i havasızlıktan boğularak ölmüş, Thaksin ise oruç tuttukları için halsiz düşüp öldüklerini iddia etmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle