GeriDünya TSK’dan topçu ateşi: Afrin’in doğusunda ÖSO/SDG çatışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TSK’dan topçu ateşi: Afrin’in doğusunda ÖSO/SDG çatışması

TSK’dan topçu ateşi: Afrin’in doğusunda ÖSO/SDG çatışması

SURİYE’de Afrin’in doğusunda PKK’nın kolu YPG’nin en büyük bileşenini oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasında Azez kenti, Ain Dakna köyü ve Menagh Hava Üssü çevresinde dün çatışmalar çıktı. Bu köy ve hava üssü SDG denetiminde, Azez ise ÖSO’nun kontrolünde. Hava üssünün 7 kilometre güneydoğusunda yine SDG’nin denetimindeki Tel Rıfat kenti yer alıyor.

Çatışmalar sırasında meydana gelen patlamaların ardından yükselen dumanlar Kilis tarafından da görüldü. Bu arada YPG denetimindeki bölgeden Türkiye sınırına yakın noktaya yapılan taciz ateşine de sınır birlikleri tarafından topçu atışıyla karşılık verildi. İngiliz Reuters’ın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne dayandırdığını haberinde ise TSK’nın topçu ateşiyle ÖSO’ya destek verdiği belirtildi. Gözlemevi, TSK ve ÖSO’nun bölgede ilerlemeye çalıştığını kaydetti.

RAKKA OPERASYONU

Öte yandan DEAŞ’ın Suriye’deki merkezi Rakka’ya yönelik ABD destekli SDG operasyonu da sürüyor. Fransız AFP’nin haberine göre SDG güçleri dün Rakka’nın batısındaki El Yarmuk semtini ele geçirdi. Kuşatılan kentin iç kesimlerinde yaygın mayınlama yüzünden SDG’nin ilerlemesi ve sivillerin kenti terk etmesinin zor olduğu bildirildi. Gözlemevi, Rakka’nın yüzde 35’inin ABD destekli SDG’nin elinde olduğunu açıkladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle