GeriDünya TSK’dan Katar hazırlığı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TSK’dan Katar hazırlığı

TSK’dan Katar hazırlığı

TÜRKİYE’nin Katar’a askeri üs kurup eğitim vermesine ilişkin anlaşmaların TBMM’de kabul edilmesinden sonra, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) bu ülkeye asker göndermesiyle ilgili çalışmalar hız kazandı.

Geçen hafta Katar’a giden 1’inci Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Rafet Sevinç Şaşmaz başkanlığındaki üç kişilik askeri heyet Türkiye’ye döndü. Heyetin yaptığı ilk incelemenin ardından, halen 90 kadar Türk askerinin konuşlandığı üste intikal eğitimi yapıldı.

İNTİKAL TATBİKATI YAPILDI

Heyetin yaptığı teknik inceleme sonrası üsteki mevcut askerlerin hareketlilik kabiliyeti, üsse yeni gelecek olan askerler için güvenli güzergâh, nerelere konuşlanabilecekleri, üssün içinde ve dışında alınacak güvenlik önlemlerini test eden tatbikat yapıldı. Hafta sonunda yapılan intikal eğitimine üsse daha önce götürülmüş olan hafif zırhlı araçlar, zırhlı personel taşıyıcılar, lojistik hizmet verecek olan değişik tipte tekerlekli araçlar da katıldı. İntikal eğitimi, TSK’nın yakında Katar’a asker göndermeye başlayabileceği şeklinde yorumlandı.

YENİ ASKER GİTMEDİ

Katar’dan dönen öncü heyetin de bu hafa içinde Genelkurmay Karargâhı’na ayrıntılı bir konuşlanma raporu sunması bekleniyor. Katar’daki üsse ilk etapta 200-250 kadar askerin gitmesi planlanırken, üste ne kadar savaş uçağının ne zaman konuşlanmaya başlayacağının da bu rapor doğrultusunda belli olması öngörülüyor. Türk askeri kaynakları, başta El Cezire TV’si olmak üzere bölgedeki bazı yayın kuruluşlarının “İlk grup Türk askeri Katar’a geldi” şeklinde verdiği haberlerin doğru olmadığını, Katar’da bulunan mevcut askerlerin intikal eğitimi görüntülerinin “Yeni bir grup Türk askeri geldi” diye değerlendirilmiş olabileceğini söylediler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle