GeriDünya Truva’yı da kınasaydık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  42
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Truva’yı da kınasaydık

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin Ermeni tasarısını kabul ettiği oturumdaki iddia ve açıklamalar ABD basınına da alay konusu oldu.

Washington Post köşe yazarı Dana Milbank, "Kongre’nin yetkileri arasında soykırım hakemliği varsa, bundan sonra sıra, kadınların ırza geçtikleri için Romalılar ve Truva’yı yağmaladıkları için Yunanlılar’da mı" diye sordu.

WASHINGTON Post Gazetesi’nin köşeyazarı Dana Milbank, Ermeni soykırımı tasarısının kabul edildiği Kongre’nin Dış İlişkiler Komitesi’ndeki tartışmaları tiye aldı.

"Kongre’nin Irak savaşıyla ilgili olarak niye uzlaşmaya varamadığına mı şaşıyorsunuz" sorusuyla yazısına başlayan Dana Milbank, şöyle devam etti: "Kanun koyucularımız hálá 1915 yılındaki Türk-Ermeni meselesi konusunda bölünmüş durumda. 2007 Irak ve Afganistan’ında havada kurşunlar uçuşurken, komite oturup acil bir konuyu ele aldı; 92 yıl önce yüzbinlerce Ermeni’nin öldürülmesi soykırım tanımına girer mi? Ankara, bu konunun Türkler dışında kimseyi ilgilendirmediğini söylüyor. Ama tarih meraklısı Kongre, daha iyisini biliyor."

Komitedeki oturumda söz alan temsilciler, ilginç açıklamalarıyla dikkat çekti:

Chris Smith: "Ben kendimi Türkiye dostu olarak düşünüyorum, ama dostlar, dostların insanlığa karşı suç işlemesine izin vermez."

Brad Sherman: "1915 yılında yaşananlar konusunda Türkiye’ye gerçekçi bir yaklaşım gerekli."

Eliot Engel: "Soykırım soykırımdır, bunu örtbas etmenin yolu yoktur."

Jön Türkleri kınayan tasarının komitede 21’e karşılık 27 oyla kabul edilmesinin ardından "Soykırım döngüsünü durdurun" diye çıkartmalar takmış izleyicilerin arasındaki Ermeniler arasında alkış ve gözyaşının boşaldığını aktaran köşe yazarı, kutlamaya katılanlar arasında Patrik II. Karekin’in de bulunduğuna işaret etti.

ÇILGINLIK BU

Oturum sırasında tasarıya karşı çıkanlar azınlıktaydı.

Dan Burton: "Çılgınlık bu. İki savaşın ortasındayız ve orada riskte olan askerlerimiz var ve orada bize yardım eden müttefiğimizi tekmelemeyi konuşuyoruz."

Sonra Kongre’nin sınırının ne olacağına dair tartışmalar yaşandığına işaret eden Dana Milbank, "Eğer Kongre’nin yetkileri arasında Ermeni soykırımı hakemliği varsa, bundan sonra Sabine kadınlarının ırzına geçilmesi nedeniyle Romalılar ile Truva’yı yağmaladıkları için Yunanlılar ile de mi karşı karşıya gelecek? Osmanlılar hedef alınıyorsa, niye 1453 yılındaki Konstantinapol kuşatması da hedef olmasın?" diye sordu.

Seçim bölgesindeki Ermeni azınlığın yüksek olduğu bölgelerden gelen üyelerin tasarıyı desteklediğine işaret eden köşeyazarı, 231.777 Ermeni asıllının bulunduğu California’dan gelen 10 komite üyesinin de tasarıya ’evet’ oyu verdiğini, sadece 904 Ermeni’nin yaşadığı Indiana’dan gelen iki milletvekilinin de ’hayır’ oyu kullandığına işaret etti.

Komitede oy denklemi

DIŞ İlişkiler Komitesi’ndeki oylamada soykırım iddialarına destek veren 27 üyenin 19’u Demokrat Parti mensubu. Tasarıya karşı oy kullananlar arasında ise sadece sekiz Demokrat Parti vekili var. Beyaz Saray’a hakim ancak Kongre’de azınlık olan Cumhuriyetçi Parti’den ise sadece sekiz üye tasarının lehinde oy kullanırken, 13 üye de aleyhte tercih yaptı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle