GeriDünya Trump’tan yardım istemişti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Trump’tan yardım istemişti

Trump’tan yardım istemişti

ABD Başkanı Donald Trump’ın İslamofobik videolarını paylaştığı aşırı sağcı grup ‘Britain First’ün (Önce Britanya) başkan yardımcısı Jayda Fransen gözaltına alındı.

FRANSEN, ağustos ayında Belfast’ta katıldığı ‘Kuzey İrlanda Teröre Karşı’ mitinginde yaptığı İslam karşıtı konuşma nedeniyle çıkarıldığı mahkemede kefaletle serbest bırakıldı.
Jayda Fransen hakkında duruşma salonundan çıkarken 13 Aralık’ta yaptığı başka bir konuşma nedeniyle yeniden gözaltı işlemi uygulandı. Bunun nedeninin, Fransen’in Belfast’ta Katolikler ile Protestanları ayıran duvarlardan birinin yakınında yaptığı konuşma olduğu belirtiliyor.
Fransen çıkarıldığı mahkemece 9 Ocak 2018’e kadar başka herhangi bir mitingin 500 metreden fazla yakınına gitmemesi koşuluyla salıverilmişti.
ABD Başkanı Donald Trump geçen ay Twitter hesabından Fransen’in yayımladığı 3 İslamofobik videoyu yaklaşık 45 milyon takipçisiyle paylaşmıştı. Fransen de videolarını Twitter hesabından paylaşan Trump’a teşekkür etmiş ve “Hapse atılmadan önce bana yardım etmenizi, müdahalede bulunmanızı istiyorum” diyerek yardım istemişti.
Jayda Fransen, geçen yıl başörtülü bir kadına sözlü tacizden yargılanmış ve ‘nefret suçu’ işlediği sabit görülerek 2 bin sterlin para cezasına çarptırılmıştı.

Trump’tan yardım istemişti

DESTEKÇİSİ DE GÖZALTINA ALINMIŞTI
Britain First’ün lideri Paul Golding de Fransen’e destek vermek için gittiği Belfast’ta, ‘Kuzey İrlanda Teröre Karşı’ mitinginde yaptığı konuşma nedeniyle gözaltına alınmıştı.
Bölünen Britanya Ulusal Partisi’nin üyelerince 2011’de kurulan Britain First’ün yaklaşık 6 bin üyesi bulunuyor.
Eylemleri için Müslümanların yoğun yaşadığı bölgeleri seçen Paul Golding, son Londra Belediye Başkanlığı seçiminde Sadık Han’ın rakipleri arasında yer almıştı. Yüzde 1.2 (31 bin 372) oy toplayan Golding, sonuçlar açıklanırken kentin ilk Müslüman belediye başkanı seçilen Han’a sırtını dönmesiyle dikkati çekmişti.

‘EYLEM’ TEHTİDİNDE BULUNMUŞTU
Britain First, Han’ın seçim zaferinden sonra Müslüman yetkililere karşı ‘doğrudan militan eylem’ tehdidinde bulunmuştu. Grup, internette paylaştığı mesajda “İstihbari operasyonlarımız Müslüman yetkililerin nerede yaşadıkları, çalıştıkları, ibadet ettikleri de dahil olmak üzere günlük yaşamları ve resmi görevleri üzerine yoğunlaşacak” demişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle