Dünya Haberleri

DÜNYA

  Trump'tan First Lady'ye: Fiziğin çok iyi

  Hürriyet Haber
  15.07.2017 - 01:05 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Donald Trump, Bastille Günü ve ABD’nin Birinci Dünya Savaşı’na katılmasının 100’üncü yılı nedeniyle önceki gün gittiği Fransa’nın başkenti Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve eşi Brigitte Macron tarafından karşılandı.

  Trump, kendine özgü üslubuyla Fransız First Lady Brigitte Macron’a iltifat ederken, “Fiziğin çok iyi” dedi. Trump daha sonra da Fransa liderine dönerek eşi için “Fiziği çok iyi” sözlerini tekrarladı.

  Trump, ardından tekrar 64 yaşındaki Brigitte Macron’a dönerek “Güzel” dedi. Eşi Melania Trump’ın ziyaretine eşlik ettiği ABD Başkanı, dünkü programında 14 Temmuz Ulusal Gün askeri geçit törenini Macron ile birlikte izledi. Paris’in sembollerinden Champs-Elysees caddesinde yapılan törende, ABD’nin Birinci Dünya Savaşı’na girmesinin 100’üncü yılını anmak için Amerikan askerleri Fransız askerleri ile beraber yürüdü. Törende, F-16 uçakları gösteri yaparken, Birinci Dünya Savaşı sırasında kullanılan bazı tank ve silahlar sergilendi.

  ‘DOSTLUĞUN İŞARETİ’
  Geçit töreninden sonra konuşma yapan Macron, “İmdadımıza yetişen güvenilir müttefikler ve dostlarımız var. Donald Trump ve eşinin burada olması dostluğun işaretidir. ABD’ye 100 yıl önce yaptıkları seçimden dolayı teşekkür etmek istiyorum” dedi. Törende, geçen yıl 14 Temmuz Ulusal Gün kutlamalarında Nice kentindeki saldırıda hayatını kaybeden 86 kişi de anıldı. Bastille Hapishanesi’ne 14 Temmuz 1789’da yapılan baskın, Fransız Devrimi’ne zemin hazırlayan önemli gelişmelerden biri olarak görülüyor.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı