Dünya Haberleri

DÜNYA

  Trump'tan biz zafer daha!

  AA
  27.04.2016 - 09:08 | Son Güncelleme:

  ABD'de Cumhuriyetçi başkan aday adayı Donald Trump, beş eyalette daha ön seçimleri kazanarak büyük bir zafer elde etti. Demokratlarda ise eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton dört eyalette gülerek partisinin adaylığı için gerekli olan delege salt çoğunluğuna ulaşmaya önemli ölçüde yaklaşmış oldu

  ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adaylarından iş adamı Donald Trump, ülkenin kuzeydoğusundaki beş eyalette yapılan ön seçimlerden zaferle çıkarken, Demokrat Part’de Hillary Clinton dört eyalette, Vermont Senatörü Bernie Sanders ise tek yerde güldü.

  Kritik New York ön seçimlerini Trump ve Clinton kazandıKritik New York ön seçimlerini Trump ve Clinton kazandı

  ABD’de 8 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Cumhuriyetçiler ile Demokratların adaylarını belirleme süreci devam ediyor. Ön seçim sürecinde yeni bir “Süper Salı” heyecanı yaşandı. Demokrat ve Cumhuriyetçi partili seçmenler ülkenin kuzeydoğusundaki Connecticut, Delaware, Maryland, Pensilvanya ve Rhode Island eyaletlerinde sandık başına gitti.

  TRUMP YİNE SİLDİ SÜPÜRDÜ

  Cumhuriyetçi Parti kanadında partinin önde giden adayı emlak zengini Donald Trump, tüm eyaletlerde rakiplerine üstünlük sağlayarak büyük bir zafer kazandı. Trump, kesin olmayan sonuçlara göre, oyların Connecticut’ta yüzde 58’ini, Delaware’de yüzde 61’ini, Maryland’de yüzde 55’ini, Pensilvanya’da yüzde 57’sini ve Rhode Island’da ise yüzde 64’ünü kazanarak rakiplerini geride bıraktı.

  Rakiplerden Trump’ı durdurma hamlesiRakiplerden Trump’ı durdurma hamlesi

  Bugünkü zaferiyle birlikte Trump, kazandığı delege sayısını 949’a yükselterek partisinin adaylığını kazanmaya daha da yaklaştı. Trump’ın partinin adayı olabilmesi için bin 237 delegeyi hanesine yazdırması gerekiyor. Trump’ın rakipleri Teksas Senatörü Ted Cruz’un 544, Ohio Valisi John Kasich’in ise 153 delegesi bulunuyor.

  SANDERS SADECE TEK EYALETTE KAZANABİLDİ

  Demokrat Parti kanadında ise eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, dört eyalette güldü. Kamuoyu yoklamalarının işaret ettiği gibi Clinton, Connecticut, Delaware, Maryland ve Pensilvanya eyaletlerinde rakibi Vermont Senatörü Bernie Sanders’a üstünlük sağladı. Clinton, partililerin Connecticut’ta yüzde 51’inin, Delaware’de yüzde 60’ının, Maryland’de yüzde 63’ünün ve Pensilvanya’da ise yüzde 56’sının desteğini kazandı. 

  Demokratların diğer aday adayı Sanders ise sadece Rhode Island’da Clinton’a galip geldi. Sanders eyaletteki partililerin yüzde 55’inin desteğini aldı.

  Clinton, bugün hanesine yazdırdığı delegelerle birlikte toplamdaki delege sayısını bin 640’a yükseltti. Demokrat Parti’ye özgü olan süper delegelerin 519’unun da desteğini arkasına alarak 2 bin 159 delegeye ulaşan Clinton'ın, partinin adaylığını kazanabilmesi için 2 bin 383’e delegeye erişmesi gerekiyor. Clinton'ın mayıs ve haziran ayında yapılacak ön seçimlerde bu hedefe rahatlıkla ulaşması bekleniyor.

  Bernie Sanders ise bin 331 delegeye sahip. Sadece 39 süper delegenin desteklediği Sanders’ın bugün elde ettikleriyle toplam delege sayısı bin 370’e çıkmış oldu. 

  Sanders, matematiksel dezavantajına rağmen partinin kurultayının yapılacağı temmuz ayına kadar yarışı sürdüreceğini belirtiyor.
  Ön seçimlere 3 Mayıs’ta Indiana eyaletinde devam edilecek.

  Etiketler: Trump , ABD , Sanders
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı