Dünya Haberleri

DÜNYA

  Trump'ın kararına karşı ayaklandılar!

  Hürriyet Haber
  03.06.2017 - 12:49 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Donald Trump'ın Paris İklim Anlaşması'ndan ayrılma kararının ardından kararı desteklemeyen 81 şehirdeki yerel yönetimler anlaşmanın şartlarına bağlı kalacaklarına dair bir kararname imzaladı.

  ABD Başkanı Donald Trump'ın Paris İklim Anlaşması'nı iptal etmesinin yankıları sürüyor. 

  Trump'ın dünya liderlerinden, şirket CEO'larından siyasilerden ve STK'lardan tepki çeken kararının ardından belediyeler de isyan bayrağı çekti. 

  Başta California olmak üzere bazı eyaletler Trump'ın kararına uymayacağını ve Paris İklim Anlaşması'na göre hareket edeceklerini açıkladı. Karara uymayacağını açıklayan belediyelerden biri de Trump'ın konuşması sırasında andığı Pittsburgh oldu.

  Trump kararını gerekçelendirirken "Ben Pittsburgh halkını temsil etmek için seçildim, Paris değil" ifadelerini kullanmıştı.  Belediye Başkanı William Peduto, "Pittsburg'da Hillary Clinton yüzde 80 oy aldı" derken bir çok yerel yönetimin Paris İklim Anlaşması'na uyacağını vurguladı. 

  Merkel Trumpa rest çekti Pişman olacaksınızMerkel Trump'a rest çekti! 'Pişman olacaksınız'

  Peduto 81 diğer şehirle birlikte Paris İklim Anlaşmasının şartlarına bağlı kalacağına dair bir kararname yayınladı.

  ABD Başkanı Trump, Paris İklim Değişikliği Anlaşması’ndan çekildiğini ve bu kararını Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne hemen ileteceğini duyurmuştu.

  "Anlaşmanın iklim değişikliğiyle mücadeleyi değil, diğer ülkelere ABD'ye karşı ekonomik avantaj kazandırmayı amaçladığını" kaydeden Trump, "ABD, ülkemi ve Amerikan vatandaşlarını korumaya yönelik ulvi görevimimi yerine getirebilmem için Paris İklim Anlaşması'ndan çekilecek. Onun yerine Amerikalı şirketlere, çalışanlara ve vergi mükelleflerine daha adil şartlar sunan bir Paris Anlaşmasının ya da tamamen yeni bir sözleşmenin müzakerelerine başlayacağız" demişti.

  Son Dakika: Trump kararını verdi Tüm dünya vazgeçirmek için seferber olmuştu...Son Dakika: Trump kararını verdi! Tüm dünya vazgeçirmek için seferber olmuştu...

   

  Etiketler: Paris iklim zirvesi , ABD , TRUMP
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı