Dünya Haberleri

DÜNYA

  Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacak mı

  Hürriyet Haber
  04.12.2017 - 21:52 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Donald Trump’ın Filistinlilerin hak iddialarına rağmen Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağı söylentileri Ortadoğu’da tepki çekiyor.

  Filistin’in talebi üzerine Arap Birliği bugün acilen toplanıyor. İslam, Hıristiyanlık ve Yahudilik için kutsal sayılan Kudüs’ün iki devletli çözüm çerçevesinde statüsünün belirlenmesi öngörülüyordu. Filistin tarafı bir devlet ilanı halinde Doğu Kudüs’ü başkent ilan etmeyi planlıyor. 1995 tarihli bir ABD yasası ise Amerika’nın Tel Aviv’deki Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşımasını öngörüyor. ABD başkanları şimdiye kadar altı aylık ertelemelerle bu süreci olası bir çözüme fırsat vermek için öteledi. Nitekim göreve başladığında Donald Trump da aynı yönteme başvurdu. Erteleme süresi 1 Aralık itibariyle dolarken ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımaya hazırlandığına dair iddialar ortaya atılmaya başladı.

  DAMAT KUSHNER AÇIKLADI

  Başkan Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner, Başkan Trump’ın henüz Kudüs’ü başkent olarak tanıma ve sonrasında büyükelçiliği Tel Aviv’den buraya taşıma konusunda bir karara varmadığını, farklı unsurları değerlendirmeye devam ettiğini, çarşamba günü bu konuda bir açıklama yapacağını kaydetti.

  Etiketler: gazetehaberleri , trump , abd
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı