GeriDünya Tropik fırtına Guatemala'yı vurdu: 12 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tropik fırtına Guatemala'yı vurdu: 12 ölü

Tropik fırtınalar mevsiminin başladığı Orta Amerika'da “Agatha” adı verilen ilk tropik fırtınanın vurduğu Guatemala'da 6'sı çocuk, 12 kişi öldü.

Guatemala Ulusal Felaket Yardım Koordinatörü David de Leon, fırtınayla birlikte yoğun yağışların başladığını, ilk belirlemelere göre 12 kişinin hayatını kaybettiğini, 11 kişinin ise kayıp olduğunu söyledi.

Başkent Guatemala'nın yakınındaki Santa Caterina Pinula bölgesindeki bir köyde fırtına nedeniyle meydana gelen toprak kayması sonucu 4 çocuğun toprak altında kalarak öldüğünü belirten De Leon, 4 kişini de başkentin yoksul kesimlerin yaşadığı bölgede fırtınadan kaynaklanan nedenlerden dolayı öldüğünün belirlendiğini kaydetti.

De Leon, ayrıca ülkenin ikinci büyük kenti olan Quetzaltenango'da da Agatha ile gelen yağmurlar nedeniyle yerinden çıkan büyük bir kaya kütlesinin bir eve çarptığını, bu evde bulunan ikisi çocuk 4 kişinin öldüğünü bildirdi.

Yetkililer, gün içinde başlayan Agatha fırtınasının akşam saatlerinde Guatemala-Meksika sınırına ulaştığını söyledi.

Guatemala'da önceki gün de “Pacaya” volkanı patlamış, volkan çevresindeki köyler boşaltılırken, bölgeye uçak seferleri durdurulmuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle