GeriDünya Trablus'ta kanlı çatışma
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Trablus'ta kanlı çatışma

El Cezire televizyonu Libya'nın başkenti Trablus'ta çatışma çıktığını, ölen ve yaralananlar olduğunu bildirdi.

El Cezire can kaybının iki olduğunu belirtirken Reuters haber ajansına konuşan görgü tanıkları Trablus'un Canzur bölgesinde yaşanan olaylarda 5 kişinin öldüğünü ifade etti.

Daha önce Reuters'a konuşan bir Trablus sakini güvenlik güçlerinin Kaddafi karşıtı göstericilere ateş ettiğini söylemişti.

Trablus'un doğusunda bulunan Feşlum mahallesinde de protestocuların Kaddafi karşıtı sloganlar atarak sokaklara döküldükleri belirtildi.

Öte yandan Libya'nın Bingazi kentinde Muammer Kaddafi'nin gitmesini isteyen binlerce kişinin, başkent Trablus halkıyla dayanışma için gösteri yaptığı, hükümetin de ülkenin çeşitli yerlerinde muhalefetin kontrolü eline geçirmesi üzerine başkent üzerindeki hakimiyetini korumaya çalıştığı bildirildi.

HAVALİMANINA GİDEN YOLLAR KAPATILDI

Trablus Havalimanı'na giden yolda kontrol noktaları kurulduğu ve tanklar yerleştirildiği, protestocuların toplanabileceği gerekçesiyle camilerin etrafının da kordon altına alındığı belirtiliyor.

Kaddafi'ye bağlılığın bir işareti olarak kollarına yeşil bantlar takan silahlı gençlerin yoldaki araçları silah taşıyıp taşımadığını kontrol için çevirdiği bildiriliyor.

Trablus'un bir sakini, başkentte yaşayanlara cep telefonlarıyla mesaj atılarak namazdan sonra gösteri yapmaları çağrısında bulunulduğunu, Kaddafi  yanlısı milislerin zulmünden korkmalarına rağmen binlerce kişinin bu çağırıya  kulak vereceğini düşündüğünü söyledi.

Kent sakini, gösteri yapılmasını önlemek için dün gece onlarca aktivistin gözaltına alındığını, bunların arasında Libya'daki Müslüman Kardeşler'in eski üyelerinden Muhtar El Mahmudi'nin de bulunduğunu belirtti.

Muhaliflerin kontrolündeki kentlerde de dayanışma için gösteri planları yapıldığı bildirildi. İsyanın ateşini yakan Bingazi kentinde, ölen protestocuların fotoğraflarını taşıyan on binlerce kişinin toplandığı ifade edildi.

Göstericilerden biri "Libyalılar birlik içinde, Trablus bizim başkentimiz. Trablus kalbimizde, Trablus tekrar başkent olana kadar gösterileri bırakmayacağız" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle