GeriDünya Trablus'ta Kaddafi dehşeti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Trablus'ta Kaddafi dehşeti

Trablus'ta Kaddafi dehşeti

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki isyan dalgasının son halkası olan Libya'da gerginlik sürüyor. Başkent Trablus'ta, Muammer Kaddafi'ye bağlı güvenlik güçleri tarafından öldürülen protestoculara ait çok sayıda cesedin sokaklarda bırakıldığı bildirilirken, Libya'nın Mısır sınırının da silahlı göstericilerin kontrolüne geçtiği belirtildi.

 

LİBYA'DA İSYAN DİNMİYOR / FOTO GALERİ

Associated Press ajansının haberine göre, Trablus'tan Dubai'ye geçen muhalif Libya Selamet Cephesi'nden Muhammed Ali, güvenlik güçlerinin açtığı ateşte ölen göstericilerin sokaklarda kan kaybından ölüme terk edildiğini ve Kaddafi güçlerinin ambulanslara bile ateş açtığını söyledi.

Ali, güvenlik güçlerinin sokağa çıkanların vurulacağı uyarıları üzerine kent sakinlerinin evlerine sığındığını ifade etti.

Libya'nın doğusundaki El Bayda kentinde dün gece yaşanan olaylarda da 26 kişinin öldüğü bildirildi. El Bayda'da yaşayan Maray el Mahri isimli bir Libyalı, Reuters'ı arayarak, aralarında erkek kardeşinin de bulunduğu 26 kişinin uçak ve tankların saldırısında hayatını kaybettiğini söyledi.

Yabancı gazetecilerin de ülkeye girişine izin verilmemesi nedeniyle haberleri bağımsız kaynaklarca doğrulama olanağı bulunamıyor ve Libya'dan haberler, tanıkların ya da muhaliflerin telefonla açıklamalarıyla ya da sosyal paylaşım sitelerinden alınabiliyor.

Birleşmiş Milletler (BM), Libya'nın özelikle doğu kıyısındaki şehirlerinde başlayan ve kısa sürede isyana dönüşen Kaddafi karşıtı gösterilerde en az 250 kişinin öldüğünü, yüzlerce kişinin de öldüğünü belirtti.

MISIR SINIRI İSYANCILARIN ELİNDE

Bu arada Libya'nın Mısır sınırındaki bir Reuters muhabirinin bildirdiğine göre, ellerinde Kalaşnikof tüfek ve sopalar olan Kaddafi karşıtları bölgede kontrolü ele geçirdi.

Sınırın Libya tarafındaki Müsait köyünden bildiren muhabir, göstericilerin Kaddafi aleyhinde sloganlar attığını belirtti.

Mısır silahlı kuvvetleri dün gece Libya sınır muhafızlarının çekildiğini ve sınırın Libya tarafının "halk komitelerinin" kontrolünde olduğunu bildirmiş, ancak bu grupların Kaddafi'ye bağlı olup olmadıkları belirtilmemişti.

Libya'nın doğusundaki Tobruk kentindeki askerlerin de artık Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'yi desteklemediklerini ve kentin Kaddafi'nin kontrolünden çıktığını söyledikleri bildirildi.

Askerlerin açıklamasını duyuran Reuters ajansına göre, halk da kentin üç gündür kendi kontrollerinde olduğunu anlattı. Artık görevi bıraktığını söyleyen eski Binbaşı Hany Said Merci, "Bütün doğu bölgelerinin Kaddafi'nin kontrolünden çıktığını" söyleyerek, "Burada ordu ve halk el ele" dedi.

Ajansa göre, bölge sakinleri, kentin üstündeki dumanların, Kaddafi'nin oğullarına bağlı askerlerin bombaladığı cephanelikten yükseldiğini ifade etti.

KADDAFİ: KAÇMADIM LİBYA'DAYIM

Libya sokaklarındaki gerginlik devam ederken, Kaddafi dün gece devlet televizyonundan kısa bir açıklama yaparak, ülkesini terk ettiğine dair yayımlanan haberleri yalanladı.

Libya devlet televizyonu, Kaddafi'yi, Bab ül-Aziziye'deki evinden elinde bir şemsiye ile çıkıp, eski bir minibüse binmeye hazırlanırken görüntüledi.

Kaddafi, sadece 22 saniye süren görüntülerde, "İnsanlara Venezüella’da değil Trablus’ta olduğumu göstermek istiyorum. Başıboş köpeklere ait basının haberlerine inanmayın” dedi. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, "Libya lideri Muammer  Kaddafi'nin Güney Amerika ülkelerinden Venezüella'ya gitmekte olduğunu" iddia etmişti.

DİPLOMATLAR KAZAN KALDIRDI

Libya lideri Kaddafi üzerindeki iç ve dış baskı da giderek artıyor. Ülke içindeki kaos ortamı sürerken, Libya’nın dış temsilcilikleri Kaddafi’ye karşı kazan kaldırdı.

Libya'nın Endonezya Büyükelçisi Selahaddin El Bishari ve Hindistan Büyükelçisi Ali El İsavi'nin, protestocu sivillere yapılan saldırıları protesto için istifa etmesinin ardından bugün de ABD Büyükelçisi Ali Avcalı Washington'daki görevinden ayrıldığını açıkladı.

     

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle