GeriDünya Tornadoların katliamda dahli araştırılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tornadoların katliamda dahli araştırılıyor

Tornadoların katliamda dahli araştırılıyor

Suriye’nin Mansura beldesine 20 Mart tarihinde yapılan bombardımanda 33 sivilin öldüğü, bu faciada Tornado uçaklarının gönderdiği fotoğrafların kullanıldığı iddia edildi.

SURİYE’nin Rakka kenti yakınlarında uluslararası koalisyon güçleri tarafından 20 Mart’ta gerçekleştirilen ve 33 sivilin öldüğü hava saldırısında Almanya’nın dahli olabileceği öne sürüldü. NDR, WDR ve Süddeutsche Zeitung gazetesinin bildirdiğine göre, Almanya’nın İncirlik Üssü’nde konuşlu bulunan Tornado keşif uçakları, 19 Mart’ta Rakka yakınlarındaki Mansura beldesinde keşif uçuşu yaptı ve çektiği fotoğrafları uluslararası koalisyona aktardı. Bir gün sonra yapılan hava saldırısında ise Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin bildirdiğine göre, eskiden okul olan ancak şu anda sığınmacıların kaldığı binada 33 sivil hayatını kaybetti.

GİZLİ OTURUM YAPILDI

Alman Savunma Bakanlığı dün yaptığı gizli oturumla Federal Meclis Savunma Komisyonu üyelerini konu hakkında bilgilendirdi. NDR, WDR ve Süddeutsche Zeitung’un haberinde, Tornadolar tarafından gönderilen fotoğraflarla bombardıman arasında belirli bir süreç bulunduğu, bu süre zarfında insansız hava araçları ve insan kaynakları da kullanılarak ek bilgi edinildiğine dikkat çekilirken, Alman Hava Kuvvetleri tarafından gönderilen fotoğrafların bombardımanda ne derece etkili olduğunun netlik kazanmadığı kaydedildi. Savunma Bakanlığı’nın ise konu hakkında açıklama yapmaktan kaçındı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle