GeriDünya Toprak paylaşımını uzmanlar çözecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Toprak paylaşımını uzmanlar çözecek

Toprak paylaşımını uzmanlar çözecek
refid:29658589 ilişkili resim dosyası

KIBRIS Türk ve Rum liderler Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis dün bir araya gelerek müzakerelerin en zor ve karmaşık konusu kabul edilen mülkiyet ve toprak paylaşımını ele aldı.

Liderler, ‘Gordiyon düğümü’ adı da verilen soruna Türk ve Rumlar’dan oluşacak bağımsız bir uzmanlar komitesinin çözüm aramasına karar verdi. Liderler, bireysel mülkiyet hakkını tanıdıklarını da resmen ilan etti. Bireysel mülkiyet hakkından en fazla Rumlar yararlanacak. Akıncı ile Anastasiadis, BM Genel Sekreteri’nin özel temsilcisi Espen Barth Eide’nin katıldığı toplantıda mülkiyet ve toprak paylaşımında uygulanacak kriterleri görüştü. 3.5 saat görüşmenin ardından BM temsilcisi Eide, KKTC’de 1974 öncesi Rum mülkleri ile güney Kıbrıs’ta kalan Türk mülklerinin kategorilere ayrılacağını, iade, tazminat ve takas yöntemleriyle çözüm bulunacağını söyledi. Eide, etkilenecek mülklerin hangi yöntemle çözüleceği konusunda ise bağımsız uzmanlardan oluşan özel bir komitenin çalışma yapacağını belirtti.
Türk ve Rumlar’dan eşit sayıda katılımla oluşacak komite, özellikle KKTC’deki 1974 öncesi Rum mülk sahipleri ile bugünkü kullanıcılar arasındaki ilişkiyi ve çözüm yöntemini belirleyecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle