GeriDünya Top TSK'da gözler MGK'da
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Top TSK'da gözler MGK'da

PKK’nin son dönemde artan terör saldırılarının ardından, tartışmaların odağı olan üçlü mekanizmanın siyasi boyutunda herhangi bir sorun olmadığı, ancak operasyonel boyutta bazı aksaklıklar olabileceği ifade ediliyor.

DAVUTOĞLU'NDAN ABD VE IRAK'A MESAJ

Türkiye, ABD ve Irak arasında kurulan üçlü mekanizma, Kuzey Irak’tan gelen PKK saldırılarının önlenmesini hedefliyor. Ancak son dönemde artan ve sivillere de yönelen terör saldırılarının ardından, üçlü mekanizma ve ABD ile anlık istihbarat paylaşımı tartışılmaya başlandı.   

İrem KÖKER
hurriyet.com.tr

ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, dün yaptığı açıklamada, Kuzey Irak’ta PKK faaliyetleri konusunda Türkiye’yle paylaşılan istihbarat seviyesinde değişiklik olmadığını belirtirken, Türkiye'den gelecek yeni talepleri değerlendirmeye hazır olduklarını ifade etmişti.

Türkiye de operasyonel tarafta bir aksaklık olduğuna kanaat getirilmesi durumunda, ABD ile konuyu ele almaya hazır.

Diplomatik kaynaklar, mekanizmanın işlemesi konusunda siyasi açıdan herhangi bir aksaklık olmadığı ve bu nedenle de operasyonel tarafta bir sorun olup olmadığına karar verecek merciin Türk tarafı olduğu belirtiliyor.

Şu ana kadar ordudan herhangi bir talep gelmediği ve bu konunun Perşembe günü yapılacak MGK toplantısında ele alınmasının muhtemel olduğu ifade ediliyor.

BARZANİ İLE İŞBİRLİĞİ
Türkiye, geçmişte PKK terörünün hızlandığı dönemlerden farklı olarak bu kez Barzani ile de temaslar da bulunuyor. Barzani’nin bugünkü açıklaması her ne kadar yeterli bulunmasa da Kuzey Irak ile ilişkilerde kat edilen mesafe açısından önem taşıyor.

Türkiye uzunca bir süre PKK’yi desteklediği gerekçesiyle Kuzey Irak yönetimi ile doğrudan temas kurmayı reddetmiş ancak son yıllarda ilişkilerin tesisi için adımlar atılmıştır.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle