GeriDünya Times'in gözdesi Bono
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Times'in gözdesi Bono

Amerikan Los Angeles Times gazetesi, ünlü rock grubu U2'nun solisti Bono'yu Dünya Bankası başkanlığına önerdi.

Los Angeles Times yorum sayfası editörü Andres Martinez, Bono'nun üçüncü dünya ülkelerinin borç yükünün hafifletilmesi için gösterdiği çabalara dikkati çekerek, ünlü solistin Dünya Bankası Başkanı olması yönündeki tekliflerinin ciddi olduğunu kaydetti.

Los Angeles Times, 44 yaşındaki sanatçının yoksul ülkelerin borç yükünün hafifletilmesi için yürüttüğü kampanyanın etkili olduğunu, Microsoft'un patronu Bill Gates'i bu ülkelerin kalkınmasına yardımcı olmaya ikna ettiğini, aynı amaçla ABD'nin eski Hazine Bakanı Paul O'Neil ile Afrika ülkelerini gezdiğini hatırlattı.

Görev süresi Mayıs ayında sona erecek Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn'un yerine Wall Street ya da devlet tecrübesi olan bir aday arayışındaki ABD, bu göreve gelenek olduğu üzere yine bir Amerikalının gelmesini istiyor.

Son on yıldır Dünya Bankası Başkanlığını yürüten 71 yaşındaki Wolfensohn'un yerine, bu geleneği kıracak adaylar olarak diğer bazı isimlerin yanı sıra Meksika'nın eski Devlet Başkanı Ernesto Zedillo ve eski devlet bakanı Kemal Derviş'in adları geçmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle