GeriDünya Times: Pamuk'u kamuoyu yargılasın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Times: Pamuk'u kamuoyu yargılasın

İngiliz Times gazetesi, Orhan Pamuk ile ilgili tartışmaların mahkemelerde değil kamuoyunda ele alınması gerektiğini belirtti.

İngiltere’de yayınlanan Times gazetesi, Yahudi soykırımını reddettiği için Avusturya’da mahkemeye verilen İngiliz tarihçi David Irving ile Orhan Pamuk’u karşılaştırdı. Gazete, "Gerek Irving gerekse Pamuk davasının mahkemelerde değil kamuoyunda tartışılması gerektiğini" savundu.

Ben Macintyre imzalı makalede, Nazi gaz odalarının "peri masalı" olduğunu savunan ve bu odaların hiç var olmadığını iddia ettiği için Avusturya’da tutuklanan Irving’in düşüncelerinin savunulamaz olduğu ancak Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne göre "herkesin düşünce ve düşüncesini ifade özgürlüğü" bulunduğu ifade edildi.

'İNKARCILAR İNKAR EDİLEMEZ'

 "İnkarcılar inkar edilemez" başlıklı yazıda, Pamuk ile Irving karşılaştırılarak, "Eğer konuşanın sözlerini destekliyorsak ifade özgürlüğünü savunmak daha kolay. Mesela Orhan Pamuk’u ele alalım, yazar resmi tarih tezinin aksine Ermeni soykırımı savunduğu için mahkemeye verildi ve -ben dahil- pek çok yazar Pamuk’un ifade özgürlüğünü savundu" ifadeleri yer aldı.

"Türkiye’de Ermeni olayları ile ilgili bir konferansın, devletin baskısıyla engellenmesi üzerine liberal Batı’nın tepki gösterdiğini" belirten Times, İran’da da Yahudi soykırımının olup olmadığına dair bir konferansın yapılacağının duyurulmasının ardından da aynı Batı’nın yine tepki gösterdiğini ifade etti.

'BIRAKIN PAMUK VE IRVING KONUŞSUN'

Gerek Irving gerekse Pamuk’un mahkemelerde değil kamuoyunda tartışılması gerektiği savunulan makalede, "Konuşma ırkçı saldırı içermediği sürece özgür kalmalı" denildi.

Gazete, halen dokuz ülkede Yahudi soykırımının olmadığını savunmanın suç olduğunu hatırlatarak, Nazi geçmişi olan Avusturya’nın bu yasağın en sert biçimde uygulandığı ülke olduğunu belirtti.

'SOYKIRIMA KATILANLARIN SERBEST OLDUĞU BİR ÜLKEDE HAPİSTE'

Simon Wiesenthal Merkezi’ne göre Avusturya’da 40 Nazi şüphelisinin olduğunu belirten gazete, "Irving Yahudi soykırımı hakkında yazdığı için için, Yahudi soykırımına katılanların serbest dolaştığı bir ülkede hapiste" yorumunu yaptı.

Makalede son olarak, "Bırakın Irving serbest kalsın, Lipsdadt’ın tabiriyle ’bırakın insanların radar ekranından silinsin’. O, radarda bir anda parlayıp sönen bir ışık gibi. O, mantıklı tartışma sınırlarının dışında, kalıcılığı hiç de garanti olmayan geçici bir dönem dikkat çekti o kadar. Hatalı olmaya hakkı var" ifadeleri yer aldı.

TIMES SONUCU TAHMİN ETMEDİ

The Times, Yahudi, Ermeni, AB ve ABD düşmanlığının, bilim ve sanata karşı tepkilerin akın akın göç alan kentlerde geçmiş yıllara oranla çok büyük etkinliğe ulaştığı, kaymakamların kitap imha etme kararları verdiği Türkiye’de Orhan Pamuk davasının kamuoyuna bırakılması durumunda nasıl bir sonuç çıkacağı hakkında ise herhangi bir tahminde bulunmadı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle