Dünya Haberleri

DÜNYA

  Time : Kosova Bosna yolunda

  Hürriyet Haber
  24.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kosova'da önceki gün yapılan seçimlerin ardından tansiyon daha da artarken, Amerikan Time Dergisi bölgedeki şiddete ayrıntılı yer verdi ve Sırpların Kosova'da Bosna benzeri kan döktüğünü, masumları katlettiğini, ancak çözümün daha zor olduğuna işaret etti.Kosova'da başkan ve parlamento seçimlerine katılım yüksek oldu. % 85.4'ü sandık başına giden ve yöneticilerini belirleyen Kosovalılar bağımsızlıkta ısrarlı. Öte yandan Sırpların da öfkesi artıyor.

  Time dergisi ise şunları yazdı: ‘Sırplar, Bosna’da olduğu gibi Kosova'da da kadın-çocuk demeden öldürüyorlar. 10 yaşındaki bir çocuğun alnının ortasından vurularak öldürülmesi, Sırp vahşetini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Köyler, Sırp polisi tarafından sebepsiz yere basılıyor. Tarafları masaya oturtmaya çalışan Batı başarılı olsa dahi çözüm oldukça uzakta görünüyor. İzlenimler, tarafların uzlaşamayacağını gösteriyor. Ancak yine de alınacak sert önlemlerin şiddetin önüne geçebileceği sanılıyor.'

  İsmail Cem Bonn'da

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Bonn'a gitti. Cem Kosova'daki gelişmeleri değerlendirmek üzere Bonn'da yapılacak Temas Grubu toplantısına katılacak. ABD, Rusya, Fransa, İngiltere, İtalya ve Almanya Dışişleri Bakanları'ndan oluşan ‘‘Temas grubu’’ bugün buluşuyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı