GeriDünya THY uçağı Kennedy Havaalanı'nda pistten çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  35
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

THY uçağı Kennedy Havaalanı'nda pistten çıktı

THY uçağı Kennedy Havaalanı'nda pistten çıktı
refid:3926404 ilişkili resim dosyası

Türk Hava Yolları'na (THY) ait bir uçağın, ABD'nin New York kentindeki John Fitzgerald Kennedy Havaalanı'na iniş yaptığı sırada pistten çıktığı bildirildi.

Yetkililer, kazada uçakta bulunan 198 yolcudan yaralanan olmadığını belirttiler.

New York ve New Jersey'in Liman Yönetimi sözüsü Steve Coleman, THY'nin 1 uçuş nolu uçağının şiddetli kar yağışı sırasında iniş yapmak üzereyken dün yerel saatle 21.00'da (TSİ 04.00) uçuş pistinin dışına çıktığını kaydetti.

THY: UÇAKTAKİ 197 YOLCU HİÇBİR SAĞLIK SORUNU YAŞAMADI

THY, JFK Havalimanı'nda pist dışına kayan uçaktaki 197 yolcunun herhangi bir sağlık sorunu yaşamadan kapılardan normal bir şekilde çıkartılarak terminale alındığını bildirdi. THY Basın Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada, dün İstanbul-New York seferini yapan TK 01 sefer sayılı uçağın, yoğun kar yağışı nedeniyle John F. Kennedy Havalimanı'na inemediği belirtilerek şöyle denildi:
  
“Uçağımız, yedek meydan olan Washington D.C. Havalimanı'na iniş yapmıştır. JFK Havalimanı'nın uçuşa açılması üzerine kalkış yapan uçağımız, New York JFK Havalimanı'na inişinin ardından pist dışına kaymıştır. Uçakta bulunan 197 yolcu herhangi bir sağlık sorunu yaşamadan, kapılardan normal bir şekilde çıkarılarak terminale alınmıştır.”

UÇAK, PİSTTE KAYARAK 180 DERECE DÖNDÜ

New York John F. Kennedy uluslararası havalimanına iniş yaparken kayarak pistten çıkan THY uçağının, yerde 180 derece dönüş yaptığı bildirildi.
  
Hava  koşullarından ötürü, uçaktaki yolcular olaydan bir saat sonra dışarıya alınabildi.
  
Federal Havacılık Dairesi (FAA) New York birimi sözcüsü Jim Peters, Airbus 340 tipi uçağın, iniş yaptığı yönün tam tersine dönerek durduğunu söyledi. Peters, FAA'nın bir araştırma yapacağını, pistin inceleneceğini belirterek, “Araştırma sırasında hava koşulları dahil her şey değerlendirilecek, mürettebatla konuşulacak” dedi.
  
New York ve New Jersey Liman Yönetimi sözcüsü Steve Coleman, havalimanının yoğun tipi nedeniyle daha erken saatlerde kapatılmış olduğunu, THY uçağının JFK havalimanına yönelik sefer halinde bulunan birkaç uçaktan biri olduğunu belirtti.
  
Bölgedeki üç havalimanı da hava koşullarından ötürü dün kapatılırken, bunlardan JFK ve Newark, gece saatlerinde sınırlı biçimde yeniden açılmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle