GeriDünya THY uçağı Hindistan’da alarma yol açtı iddiası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

THY uçağı Hindistan’da alarma yol açtı iddiası

THY uçağı Hindistan’da alarma yol açtı iddiası
refid:26802390 ilişkili resim dosyası

Hindistan hava sahasına girmek üzere olan bir Türk Hava Yolları (THY) uçağının kullandığı uçuş tanımlama kodunun başka bir uçakla aynı olması nedeniyle Hindistan Hava Kuvvetleri'ne ait silah yüklü iki askeri uçağın güvenlik sebebiyle havalandığı iddia edildi. Ancak THY yetkilileri, kendilerine ulaşan bu yönde bir bilgi bulunmadığını belirtti.

Cihan haber ajansının Hindistan basınında çıkan haberlere dayandırdığı haberine göre dün sabah Hindistan'ın Pakistan sınırındaki Rajasthan eyaleti üzerinden ülkeye girmek üzere olan THY uçağının tanımlama kodu, daha önce Hindistan hava sahasına giren başka bir uçakla aynı çıktı. Paniğe yol açan durum sebebiyle Hindistan Hava Kuvvetleri'ne (IAF) ait iki MiG-21Bison savaş uçağı, başkent Yeni Delhi’ye 600 kilometre uzaklıktaki Jodhpur’daki hava üssünden THY uçağına doğru havalandı.

IAF yetkilileri, Yeni Delhi’ye doğru seyreden THY uçağının daha sonra gerekli bilgileri kendilerine doğruladığını, uçuş bilgilerinin düzeltildiğini, problemin çözüldüğünü ve yolcu uçağının istikametine devam etmesine müsaade edildiğini bildirdi. IAF yetkilisi, ilk kez böyle bir durumla karşılaştıklarını ve şüpheye kapıldıklarını belirtti.

THY'DEN AÇIKLAMA
Hürriyet'in ulaştığı THY kaynakları ise ellerinde böyle bir bilgi olmadığını, konuyu Yeni Delhi'deki birimlerle de görüştüklerini ancak bu yönde bir bilgiye ulaşamadıklarını, kaptan raporlarının araştırıldığını belirtti.

Uçuş tanımlama kodları ile yolcu uçakları, uluslararası yolculuklar sırasında yabancı ülkelerin hava sahalarına girerken kendi kimliklerini bildirmiş oluyor. IAF prosedürlerine göre, hava sahalarına girmiş olan kimliği belirsiz uçaklar ya da diğer uçan objeler askeri üniteleri harekete geçiriyor ve hazırda bekletilen savaş uçakları havalanıyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle