Dünya Haberleri

DÜNYA

  Thüringen’de, NSU mağdurları için fon

  AA
  30.11.2017 - 10:24 | Son Güncelleme:

  Almanya’nın Thüringen Eyaleti’nde koalisyon ortakları Sol Parti, Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller meclis grupları, ırkçı terör örgütü NSU tarafından katledilenlerin yakınları ve diğer saldırılarda zarar görenler için 1.5 milyon euroluk fon kurulması talebiyle önerge verdi.

  SOL Parti Eyalet Meclis Üyesi Katharina König Preuss, kurulacak ‘tazminat fonuyla’ NSU terör örgütünce zarara uğratılan kişilere ve yakınlarına katkı sağlanacağını belirterek, “Bu ödeme tabii ki hiç bir şeyi iyileştirmez. Ancak biz burada bir sorumluluğumuzun bilincinde olduğumuz göstermek istedik. Bu girişim aile yakınları ve zarar görenlerin maddi durumlarına bir katkıda bulunma çabasıdır” dedi.

  Kurulacak fonda toplanan miktar, NSU’nun katlettiği sekiz Türkiye kökenli 10 kişinin aileleri ve yakınlarıyla NSU örgütünce yapılan bombalı saldırılar ile diğer saldırıda yaralananlara dağıtılacak.
  Ayrıca bir NSU’da zarar görenlerin anısına bir anıt yapılması için de 350 bin euro ayrılması konusunda anlaşıldığına işaret eden König-Preuss Almanya’daki diğer eyaletlere de tazminat fonuna yardım etmeleri çağrısında bulundu.
  Bu arada aşırı sağcı parti Almanya için Alternatif (AfD) önergeye ret oyu vermedi.

  Etiketler: ALMANYA , NSU , tazminat
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı