Dünya Haberleri

DÜNYA

  Theresa May gidecek mi, kalacak mı?

  Halil YETKİNLİOĞLU / LONDRA
  07.06.2017 - 12:55 | Son Güncelleme:

  İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ta, yarın seçim var. Seçimlere 10 parti katılıyor.

  47 milyon seçmenin bulunduğu Birleşik Krallık’ta seçim yarışının iktidardaki Muhafazakar Parti ile ana muhalefetteki İşçi Partisi arasında geçmesi bekleniyor. İngiltere’de dar bölge seçim sistemi uygulanıyor. Buna göre, seçim bölgelerinin her birinde en fazla oyu alan aday seçiliyor. Yerel saatle 07.00’de başlayacak olan oy kullanma işlemi, saat 22.00’ye kadar sürecek.
  Seçim, Avam kamarası’nın 650 üyesinin belirlenmesi için yapılıyor. Bir partinin tek başına iktidar olabilmesi için en az 326 sandalye kazanması gerekiyor.
  Oy verme işleminin tamamlanmasından hemen sonra sandık çıkış anketlerinin yayımlanması bekleniyor.

  ANKETLER NE DİYOR?

  Son kamuoyu yoklamaları seçimi yine Muhafazakarların kazanabileceğini işaret ediyor. Ancak İşçi Partisi son haftalarda iktidar partisiyle birkaç ay önce yüzde 20’lere kadar çıkan farkı çok hızlı şekilde kapattı. İki parti arasındaki farkın 1 puana kadar düştüğünü gösteren anketler var. Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde Muhafazakarların mecliste çoğunluğunu kaybedeceği ve ‘koalisyon’ seçeneklerinin gündeme geleceği belirtiliyor.
  Özellikle Başbakan Theresa May’in seçimi yeniden kazanması halinde, yaşlılara yönelik yardımlarda kesintiye gideceği yönünde açıklama yapmasının partisine oylarını düşüreceği ifade ediliyor.
  Seçimler öncesi ülkenin dört büyük partisiyle ilgili sıralama ise Muhafazakar Parti, İşçi Partisi, İskoç Ulusal Partisi (SNP) ve Liberal Demokrat Parti şeklinde.

  İNGİLTERE’DE YARIN YAPILACAK GENEL SEÇİMLERDE İKİSİ TÜRKİYE, BİRİ DE KIBRIS KÖKENLİ OLMAK ÜZERE ÜÇ ADAY YARIŞACAK.

  Theresa May gidecek mi, kalacak mı

  GÖNÜL DANIELS / MUHAFAZAKAR PARTİ: Türklerin yoğun olarak yaşadığı Edmonton bölgesinden aday olan Gönül Daniels, 2015 genel seçiminde de aynı partiden ve aynı bölgeden milletvekili adayı olmuştu. Yaklaşık 20 yıldır Edmonton’da yaşayan Daniels, Londra doğumlu, mimar evli ve iki çocuk annesi. Kazanma şansı olduğunu belirten Daniels, genel olarak seçmenin partisine destek verdiğini söyledi: “Başbakanımız Theresa May’e güçlü ve kararlı liderliğinden dolayı kuvvetli bir destek var. Edmonton’daki sonuçtan umutluyum, özellikle de Türk topluluğun desteğini alabilirsem, mutlaka kazanırım. Aktif olarak yerel toplumlarla ilgileniyorum ve sesi duyulmayan kişilere yardım etmek ve toplumu geliştirmek istiyorum. Bence toplumların kendilerini temsil eden milletvekillerine ihtiyacı var. Edmonton’ın ivedilikle çözümlenmesi gereken sorunları var. Kazanırsam toplumla bunları düzeltmek için birlikte çalışacağım.”
  İBRAHİM DOĞUŞ / İŞÇİ PARTİSİ ADAYI: Elbistan doğumlu İbrahim Doğuş da yürüttüğü aktiviteler ve sivil toplum çalışmalarıyla İngiltere’de yaşayan Türk ve Kürt toplumlarının en çok tanınan isimlerinden. Doğuş, yapılacak seçimlerde ana muhalefetteki İşçi Partisi’nden ve başkentin merkezi The Cities of London and Westminster seçim bölgesinden aday gösterildi. Adaylığının partisinin talebi üzerine gündeme geldiğini vurgulayan Doğuş, ticaret yaptığı ve yaşadığı bu bölgede aday olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Seçim bölgesinin demografik yapısıyla İngiltere’nin en kozmopolit bölgelerinden birisi olduğunu kaydeden Doğuş, seçim kampanyasını Brexit tartışmaları, hava kirliliğine karşı mücadele, konut sorunlarının çözümü üzerine yürüttü. Bölgede yaşayan sakinlerin yüzde 20’sinden fazlasının Avrupa ülkelerinden geldiklerine dikkati çeken Doğuş, Brexit sürecinden direkt olarak etkilenecek olan bölge sakinlerinin, Muhafazakar Parti’nin kontrolüne son verebileceğini savundu.
  EMİNE İBRAHİM / İŞÇİ PARTİSİ: Haringey Belediye Meclis üyesi Emine İbrahim de, Londra Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yer alan Carshalton ve Wallington bölgesinden milletvekili adayı olarak seçimlere katılıyor. Kendisini ‘Kıbrıslı’ olarak ifade eden İbrahim, aday olduğu bölgede son beş seçimin tamamını Liberal Demokratlar kazanmış. İbrahim, “Milletvekilliğini kazanmak için bölgedeki İşçi Partili teşkilatlarla son dakikaya kadar el ele örnek bir çalışma ortaya koyduk” dedi.

  Etiketler: Theresa May , ingiltere , seçim
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı