Dünya Haberleri

DÜNYA

  The Guardian:Hayır çıkarsa ikinci referandum yapılabilir

  Hürriyet Haber
  02.04.2004 - 10:36 | Son Güncelleme:

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın, Kıbrıs'ta taraflara sunduğu planın 24 Nisan'da yapılacak halk oylamasında, iki taraftan da olumsuz sonuç çıkması halinde, Aralık'taki AB zirvesi öncesinde yeni bir referandum daha yapılabileceği belirtildi.

  İngiltere basınının etkili gazetelerinden The Guardian'da Helena Smith ve Ian Black imzasıyla yer alan habere göre, AB diplomatları, Kıbrıs'ta 24 Nisan'da yapılacak referandumların Kıbrıs için "son söz" olmadığını düşünüyorlar. Söz konusu çevreler, Kıbrıslı Türkler ve Rumlar'ın Annan Planı'na "hayır" demeleri halinde, "gizli olasılık planları" hazırlıyorlar.

  "TÜRKLER AB İÇİN PLANDA DEĞİŞİKLİĞİ KABUL EDEBİLİR"

  Buna göre, iki taraftan da olumsuz oy çıkması halinde, Aralık ayında Brüksel'de yapılacak AB Zirvesi'ne yakın bir tarihte ikinci bir referandum yapılmasına karar verilebilir.
  Türkiye'nin Aralık zirvesinden müzakere tarihi beklentisine dikkat çekilen haberde, "Türkler'in, AB'ye girme arayışları devam ederken,  planda daha fazla değişiklik yapılmasını kabul etmeleri umulabilir" denildi.

  "RUMLAR TÜRKİYE-AB MÜZAKERELERİNİ BLOKE EDER"

  Rum liderlerin, gelecek haftalarda "evet" oyuna destek vermeleri için büyük baskı
  görecekleri belirtilen haberde, "hayır" oyunun, "Türkiye'yi çok öfkelendireceği ve
  muhtemelen AB üyesi olarak Rumlar'ı, Türkiye'nin giriş müzakerelerini bloke etmeleri için cesaretlendireceği" de iddia edildi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı