Dünya Haberleri

DÜNYA

  Texas Cumhuriyeti, başkanı karateci Chuck Norris

  Doğan Uluç/New York
  28.04.2009 - 16:20 | Son Güncelleme:

  Texas Cumhuriyeti, Başkan Chuck Norris. Eyalet devlet olur mu? Karateci, TV dizisinde kovboy polis rolündeki aktör Chuck Norris cumhurbaşkanı? Niye olmasın? Eyalet meclisi oy çoğunluğu ile bağımsız devlet kurma kararını alacak. Ardından referandum yapıp halkın onayını sağlayacak.

  Onayı takiben resmi binalarda 50 yıldızlı bayraklar aşağı indirilip Texas'ın tek yıldızlı bayrağı göndere çekilecek. Texas Valisi Rick Perry aşırı muhafazakar Cumhuriyetçi grupların düzenlediği 'çay partisi' eylemlerinde Obama yönetimini yoğun vergiler, borç ve gereksiz harcamalarla memleketi uçuruma sürüklediğini söyleyerek şiddetle eleştirdi. 1773'de sömürgeci İngiltere'nin koyduğu çay vergisini protesto eden halk Boston'a gelen üç İngiliz gemisindeki çayları limana dökerek yaptıkları eylem, bağımsızlık mücadelesinin başlangıcı oldu. Perry aba altından sopa gösterip eyalet haklarının ihlali devam ettiği takdirde  sabrı taşan Texas'lıların 'Birlik' (ABD)ten ayrılmak isteyecekleri imasında bulundu. Karateci aktör Chuck Norris basına yaptığı açıklamada '' Texas bağımsızlığını ilan ettiğinde devlet başkanlığına adaylığı ciddiyetle düşünürüm:'' diyor.

  Durum ilk bakışta gayri ciddi görünüyor. Oysa malum tekerlemeye göre '' olmaz ,olmaz.'' Texas 1845'de ABD'ye de katılmadan önce 10 yıl bağımsız bir devlet idi. İç savaşı sırasında 1861 yılında 'Birlik'ten ayrıldı. ''Kuzey-Güney Savaşı'' diye bilinen savaşın özünde gene eyalet hakları vardı. Güneyliler başta kölelik olmak üzere eyalet haklarına federal hükümetin karışmasını istemiyordu. Ama Kuzeyliler'in harbi kazanmasını takiben Texas tekrar ABD'ye katıldı.''Çay Partisi'' toplantısında Vali Perry '' Alaska ve Hawaii'yle birlikte Texas bağımsız devlet kurma hakkına sahip üç eyaletten biri.'' derken kalabalıktan '' Birlik'ten ayrılalım.'' sloganları atıldı. Obama'ya yüklenen Perry ABD Başkanının ekonomiyi canlandırma pakedi içinde Texas'a tahsis etttiği 550 milyon doları da reddettiğini söyledi.

  Muhalefetteki Cumhuriyetçilerin devleti bir siyahi başkanın, üstelik Demokratik Parti'den, yönetmesine tahammülü yok. Muhalefet daha Barack Obama göreve başlamadan aşağılayıcı benzetmelerle yeni başkanı eleştirmeye başladı. Ama bu kızgın politikanın devletin bölünmesine sıcak bakılacak boyutta gelişmesi tehlikeli.

  Texas 50 eyalet içinde Alaska'dan sonra en büyük olanı. Ülkede 4 ana limanına sahip tek eyalet. Petrol rafinerisi, sığır, pamuk, asfalt, pamuk, sülfür, helyum üretiminde ülke birincisi. Yeraltı ve üstü kaynakları Texas'lıları rahatça besleyecek ölçüde. Ama konu devlet olmaya gelince çeşitli sorular ve sorunlar çıkıyor ortaya: Yeni devletin  kara,deniz ve hava orduları nasıl oluşacak? Devleti koruyacak silahlı kuvvetler oluşturulması için kaç yıla ihtiyaç var? Güneyde iki bin km.yi aşkın hudutun altında nüfusu 100 milyonu aşan Meksika eskiden kendi toprağı olan Texas'ı rahatça yutar. ABD'nin tutumu ne olur? Texas'ta her dört kişiden biri İspanyol kökenli. 20 yıl sonra çoğunluk olacaklar. O zaman Meksika ile birleşme kararı alsalar yasal olarak kimse önleyemeyecek? Eyalet haklarının çiğnenmesinden şikayetçi New Mexico, California, Arizona gibi yerlerde ispanyol kökenlileri mantar gibi çoğalıyor. Irkçılık yeniden sorun olacak. Bu eyaletler de halk bagımsızlık ilanına karar verse ne olacak?  20-30 yol sonra lider ülke olaylara bazı gebe kalacağa benziyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı