GeriDünya Terörizmle mücadelede uzlaşma sağlanamıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Terörizmle mücadelede uzlaşma sağlanamıyor

AB üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarını 14-15 Aralık’ta biraraya getirecek Laeken zirvesi yaklaşırken, zirvenin en önemli gündem maddelerinden birini oluşturacak ‘‘terörizmle mücadele’’ konusunda uzlaşma umudu olmadığı, ‘‘fiyasko’’ havasının ‘‘şimdiden hissedildiği’’ ifade ediliyor.

ABD’deki 11 Eylül saldırılarından sonra ‘‘teorik bir yaklaşım’’ sergileyen AB, terörizme karşı ‘‘ortak mücadeleden’’ söz ederken, terörizmin tanımının yapılması ve terör örgütleri listesibelirlenmesi konusunda uzlaşma sağlayamadı.

ABD’den gelen ve özellikle Usame Bin Ladin bağlantılı terör şebekesini kapsayan listeyi onaylayan AB, daha kapsamlı bir liste çıkarılmasına ilişkin tartışmaları, gelecek hafta, Brüksel’de yapılacak Adalet ve İçişleri Bakanları Konseyi (JAİ) toplantısında sürdürecek. Ancak, ‘‘çok farklı yaklaşımlar’’ nedeniyle konunun zirveye aktarılacağı belirtiliyor.

Laeken zirvesinde terörizm konusunda ciddi bir uzlaşma olmayacağı varsayımıyla hareket eden Dönem Başkanı Belçika’nın Dışişleri Bakanı Louis Michel, bir ‘‘sentez raporu’’nun inceleneceğini, ancak gündemde ‘‘daha önemli konular bulunduğunu’’ söyledi.

Diplomatik kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, Dönem Başkanı Belçika ve İskandinav ülkeleri, ‘‘yasaların uyumsuzluğu’’ ve ‘‘özgürlüklerin kısıtlanmaması koşulu’’ gibi gerekçelerle kapsamlı bir tanım ve liste belirlenmesine karşı çıkıyorlar. Bu ülkeler, terör örgütleri listesine bazı isimleri almanın sonuçlarının ‘‘ağır olabileceğini’’, böyle bir kararın, ‘‘karşı mücadelede çeşitli işbirliği yükümlülüklerini de beraberinde getireceğini’’, oysa bazı ülkelerin ulusal yasalarının buna uygun olmadığını ileri sürüyorlar.

İngiltere, İtalya, Fransa ve İspanya gibi ülkeler ise kendilerini doğrudan ilgilendiren terör örgütlerinin ve yan kuruluşlarının isimlerini içeren bazı liste projeleri üzerinde çalışıyorlar.

Ankara, son haftalarda tüm AB başkentlerinde girişimlerde bulunarak, oluşturulacak olası bir listede, terör örgütleri PKK ve DHKP-C’nin isimlerini görmek istediğini belirtti ve bu örgütler hakkında ayrıntılı bilgiler yansıttı.

Türk diplomatik kaynaklar, Laeken zirvesinde en önemli unsurun, terör örgütleri listesi konusu olduğunu, oluşturulacak olası bir listeye, terör örgütleri PKK ve DHKP-C’nin isimlerinin alınmamasının, Türk kamuoyunda büyük tepki yaratacağını ve bunun, ‘‘savunulması mümkün olmayan bir tavır’’ olarak görüleceğini ifade ediyorlar.

AB kaynakları ise zirvede terörizmin tanımının yapılması ve ortak bir liste belirlenmesi olasılığının ‘‘son derece zayıf’’ olduğunu ifade ederek, konunun yüzeysel olarak ele alınarak erteleme yoluna gidileceği tahmininde bulunuyorlar.

Küresel alanda yaşanan son gelişmelere ve ‘‘Brüksel’de atılan nutuklara’’ rağmen, Laeken zirvesinde, öngörüldüğü gibi, terörizmin tanımının yapılamaması ve liste çıkartılamaması halinde, AB’nin bu alandaki uyumsuzluğunun da gözler önüne serilmesinin, topluluk için ‘‘yeni bir itibar kaybı’’ olacağı ifade ediliyor. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle