GeriDünya Teröristi gözünden tanıyacaklar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Teröristi gözünden tanıyacaklar

Teröristi gözünden tanıyacaklar

Irak’ta feci bir batağa saplanan Amerikalılar, saldırganları durdurmak için teknolojiden medet umuyor. Amerikan ordusu Iraklı direnişçileri yakalamak için dev bir veri bankası kurmaya başladı. Binlerce Iraklı erkeğin parmak izleri ve iris örneklerinin kaydedileceği benzeri görülmemiş veri bankası sayesinde teröristleri gözünden teşhis edecekler.

USA Today Gazetesi’nin haberine göre, Amerikan askerleri saldırıların meydana geldiği iş yerleri ve kontrol noktalarında durdurdukları Iraklıları taşınabilir cihazlarla (scanner) ve özel donanımlı dizüstü bilgisayarlarla tarayarak kişisel bilgilerini kaydediyorlar. Parmak izi ve göz bebeğinin şekilsel özellikleri gibi bilgiler dev bir veri bankasında saklanıyor. Bu bilgiler herhangi bir olayda şüphelileri tespit etmekte kullanılıyor.

Sistem şöyle işliyor: Bir patlama ya da çatışmanın olduğu yerde gördükleri şahısların kimlik bilgileri veri bankasına kaydediliyor. Eğer bütün olayların içinde aynı şahıs bulunuyorsa, zanlı olarak gözaltına alınıyor. Askerler ayrıca Bağdat içinde ve çevresindeki semtlerde kapı kapı dolaşarak veri topluyorlar.

Program Pentagon’da özel hayatın gizliliğini ihlal endişelerine yol açsa da Iraklılar pek fazla karşı koymuyorlar. Felluçe’de bir kontrol noktasında parmak izi veren Fayat Abbas, bu uygulamaya hiçbir itirazı olmadığını belirterek, "kim iyi, kim kötü ortaya çıksın" diyor. Irak’ta görevli Amerikalı komutanlar da, bu verilerin, şüpheli militanların yerleşim yerleri dışında tutulmasında ve Amerikan askerleriyle Iraklı sivillere saldırı düzenleyenlerin kimliklerinin belirlenmesinde yardımcı olduğunu belirtiyorlar. Irak’ta başka güvenilir bir kimlik belirleme sistemi bulunmuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle