Dünya 'Teröriste para yok'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Teröriste para yok'

'Teröriste para yok'

İsrail, Hamas’ın idareyi devralmasından sonra Filistin Yönetimi’nin artık "terörist rejim" haline geldiğini açıkladı ve Hamas’ı boğma planını uygulamaya karar verdi. İlk aşamada, Filistin’in ayda 50 milyon dolar tutan gümrük vergisi kesildi. Bu parayla 140 bin Filistinli’nin maaşı ödeniyordu.

FİLİSTİN seçimlerinden zaferle çıkan Hamas’ın önceki gün yeni mecliste yemin ederek göreve başlamasının ardından Ortadoğu barış sürecinde yeni bir dönemece girildi. İsrail Başbakan Vekili Ehud Olmert dün, İsrail’i yok etmeyi hedefleyen Hamas’ın iktidarı devralmasıyla birlikte Filistin Yönetimi’nin "terörist bir varlık" haline geldiğini açıkladı ve İsrail kabinesi, Hamas’ı köşeye sıkıştırmak için bir dizi ekonomik yaptırımı içeren planı onayladı.

Bu plana göre ilk aşamada Filistin’in aylık 50 milyon dolarlık geliri kesildi. Filistin’in dış ticaret işlemlerinin İsrail tarafından toplanan gümrük vergisi tutarı olan bu parayla Filistin her ay 140 bin işçi ve memurun maaşını ödüyordu. Filistin, mallarını İsrail’e ihraç ediyor. Başka ülkelere ise İsrail limanlarından gönderiyor. İsrail mal sevkıyatını da durdurmayı planlıyor, ancak Filistin’e insani yardımı kesmeyi düşünmüyor. Diğer önlemler ise şöyle sıralanıyor:

Gazze ile Batı Şeria arasındaki bağlantı kesilecek. Başbakan dahil, Filistinl i yetkililerin de Gazze’den Batı Şeria’ya geçmesi engellenecek.

Filistin topraklarından İsrail’e çalışmaya gelen işçilerin hareketleri kısıtlanacak. Gazze’deki inşaat projeleri durdurulacak.

HANİYE’YE GÖRE "SABOTAJ"

İsrail’in aldığı karar hem Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın sözcüsü, hem de Hamas tarafından sabotaj olarak değerlendirildi. Hamas’ın yeni başbakan adayı olarak gösterdiği İsmail Haniye (43), "Bu karar, demokratik tercihini yapan Filistin halkına boyun eğdirmeyi amaçlıyor" dedi. Abbas ise "Ne yazık ki ciddi bir mali kriz yaşamaya başladık" diye konuştu.

Abbas dün akşam, hükümeti kurma görevini vermek üzere İsmail Haniye ile bir araya geldi. Haniye, "Bir diyalog başlatıyoruz. Her şey masada" dedi. HAMAS’ın geniş tabanlı bir hükümet kurarak, İsrail ve ABD tarafından uygulamaya konan izolasyon politikasını "haksız" çıkarmaya çalışacağı bildiriliyor.

Meşal İran’a gidiyor

HAMAS’ın Ankara’yı ziyaret eden Siyasi Büro Şefi Halid Meşal’in, en yakın müttefiki olan İran’da üst düzey temaslarda bulunmak üzere yakında Tahran’a gideceği açıklandı. Şam’da yaşayan Meşal, İran dini lideri Ayetullah Ali Hameney ile de görüşecek. En son geçen aralık ayında Tahran’a giden Meşal, İran ve Hamas’ın "İsrail’i tanımama ülküsünde birleştiklerini" belirterek, "Biz birleşik cepheyiz" demiş ve İran’ın nükleer programına karşı askeri harekata girişmesi halinde İsrail’e yönelik eylemleri tırmandıracaklarını söylemişti.

HAMAS DEĞİŞMEZ

Hamas’ın İran’daki temsilcisi Ebu Usame Abdül Moti, "Hamas, seçimden önceki Hamas olarak kalacaktır. Taktik ve retorik değiştirebilir, farklı bir siyasi dil kullanabiliriz, ancak ABD ve İsrail’e boyun eğmeyiz" dedi.

YİNE KONUŞTU

İsrail’in haritadan silinmesi gerektiğini söyleyen İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad dün İRNA ajansına demecinde, "Washington’un Ortadoğu’da demokrasi planı ters tepiyor. Batı demokrasisi koca bir yalan. İran, Irak, Lübnan ve hatta Filistin’de, nerede özgür seçim yapılsa, İslamcılar iktidara geliyor" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle