GeriDünya Teröre karşı Mevlana
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Teröre karşı Mevlana

Ünlü tarihçi Bernard Lewis, ABD'ye teröre karşı mücadelesinde sağlamak için ‘‘tasavvuf’’a yönelmesini önerdi. Nakşibendi şeyhi Kabbani'de aynı öneriyi tekrarladı.

ABD'ye Müslüman dünyasına ulaşmada ve terörizme karşı mücadelede başarı sağlamak için tasavvuf felsefesine yönelmesi önerildi. Washington'da düşünce kuruluşu Nixon Merkezi tarafından düzenlenen ‘‘Tasavvufu ve Amerikan politikasındaki potansiyel rolünü anlamak’’ başlıklı panele, tarihçi Bernard Lewis ve Nakşibendilerin ABD'deki liderlerinden Şeyh Muhammed Hişam Kabbani gibi isimler katıldı. Tarihçi Lewis, paneldeki konuşmasında, ‘‘hoşgörü’’ anlayışını benimseyen tasavvuf sayesinde, bütün farklı toplumlar arasında ‘‘daha iyi ilişkiler’’ kurulabileceğini, bunun çok önemli olduğunu söyledi. Lewis, ‘‘Hoşgörü gösteren, ‘Düzgün davrandığın sürece sana hoşgörü gösteririm' der. Mesela Osmanlı İmparatorluğu hoşgörülüydü. Dini mülteciler, Avrupa'daki kötü muameleden Osmanlı'ya kaçıyordu. Belki ikinci sınıf vatandaştılar ama sonuçta bu, hiç vatandaşlık hakkına sahip olmamaktan daha iyidir’’ dedi. Lewis, ‘‘Tasavvufta, Tanrı'nın eşit olarak kilisede, camide, sinagogda olmasının kabul edildiğini’’ de kaydetti.

NAKŞİLER DE ÖNERDİ

Tasavvufta iman etmenin koşullarının, Allah’a ve peygamberlerine inanmak olduğunu belirten Kabbani ise ‘‘Dikkat edin peygamberler deniliyor, peygamber denilmiyor. Başka dinleri getiren peygamberlere de işaret ediliyor’’ diye konuştu. Kabbani, tasavvuf ve hoşgörüye örnek olarak Mevlana'yı gösterdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle