GeriDünya Teröre karşı Katar ile askeri işbirliği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Teröre karşı Katar ile askeri işbirliği

Teröre karşı Katar ile askeri işbirliği

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ortadoğu’da başta PKK, DEAŞ (IŞİD) ve El Kaide olmak üzere terör örgütlerinin bölge istikrarına büyük tehdit oluşturduğunu belirterek, bu doğrultuda Katar ile askeri işbirliği yapılacağını bildirdi.

Çavuşoğlu, “Katar’da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) konuşlanmasına ilişkin olarak halihazırda bir anlaşma metni üzerinde çalışmalar sürmektedir. Anlaşmanın uygulanması kapsamında Katar’ın da tabiatıyla ülkemize askeri personel göndermesi mümkündür” dedi. CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Bakan Çavuşoğlu’na bir önergeyle Katar ile olan askeri ilişkileri sordu. 

STRATEJİK PERSPEKTİF

Çavuşoğlu, önergeye verdiği yanıtta şunları aktardı: “19 Aralık 2014 tarihinde imzalanan ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile Katar devleti hükümeti Arasında Askeri Eğitim, Savunma Sanayii ile Katar Topraklarında TSK’nın Konuşlandırılması Konusunda İşbirliği Anlaşması’ ile askeri eğitim, savunma sanayii, ortak askeri tatbikat ve taraflar arasında kuvvet konuşlandırılması alanında işbirliğinin güçlendirilmesi maksadıyla gerekli usul ve esaslar tespit edilmektedir. Genel olarak Ortadoğu bölgesi, özelde ise Körfez bölgesi halihazırda ciddi sınamalarla karşı karşıyadır. Başta PKK, DEAŞ ve El Kaide olmak üzere tüm bölgede terör örgütleri bölge istikrarına büyük tehdit oluşturmaktadır. Ülkemiz Körfez ülkeleriyle ilişkilerine stratejik bir perspektiften bakmaktadır.”  

Yorumları Göster
Yorumları Gizle