GeriDünya Terör treni
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Terör treni

Terör treni

Rusya’nın başkenti Moskova’dan St. Petersburg şehrine giden bir gece yarısı ekspresinin, terörist saldırı sonucu raydan çıkarıldığı belirlendi. Önceki gece en az 39 kişinin öldüğü kazayı inceleyen Rus istihbaratı, ıssız demiryolunda patlayıcı izleri buldu.

KORKUNÇ KAZANIN FOTOĞRAFLARI

RUSYA’nın başkenti Moskova’dan, ülkenin ikinci büyük şehri olan St. Petersburg’a 682 yolcu taşıyan ekspres, başkentin yaklaşık 350 kilometre kuzeyindeki Uglovka köyü yakınlarında önceki gece TSİ 21.30’da raydan çıkmıştı. Hızlı tren faciasıyla ilgili ilk haberlerde, kazanın elektrik kesintinden kaynaklanmış olabileceği açıklandı.

En az 39 kişinin öldüğü, 100’den fazla kişinin yaralandığı kazanın ardından özellikle en arkadaki üç vagonun hasar gördüğü belirlendi. İlk incelemelerde, rayın parçalandığı ve demiryolunun ortasında bir krater oluştuğu de gözlenince dün adli soruşturma açıldı.

7 kg dinamit kadar

Demiryolları idaresi genel müdürü Vladimir Yakunin, dün olay yerinde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Nevskiy ekspresinin raydan çıkmasına, bir bombanın patlamasının yol açtığına dair maddi deliller var” dedi. Rusya iç istihbarat servisi FSB, demiryolunda patlayıcı izleri tespit etti. FSB Başkanı Aleksandır Bortnikov, Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev ile yaptığı görüşmede, olaya, 7 kilogram TNT’nin patlayıcı gücüne eşit bir bombanın yol açtığını belirtti.

Rusya İçişleri Bakanlığı saldırının meydana geldiği noktayı merkez alarak 100 km yarı çaplı bir alandaki tüm yerleşim birimlerinde “terörist avı” başlattı. Şüphelenilen örgütler açıklanmasa da, Rus polis, ev ev gezerek bölgede daimi ikamet etmeyen yabancıları arıyor.

Bazı cesetler bulunamadı

Rusya, 2003’te Kuzey Kafkasya’da 47 can alan saldırıdan beri en büyük demiryolu felaketiyle karşı karşıya. 682 yolcu taşıyan trende, 39 kişinin öldüğü açıklansa da, 18 kişinin ismi hâlâ kayıp listesinde geçiyor. Ölü sayısının 50’yi geçmesine kesin gözüyle bakılıyor. Hastaneye ağır yaralı olarak kaldırılan 100 kişiden bazılarının durumu da kritik.

Uzaktan kumandayla patlatıldı

Rusya Savcılığı Yürütme Komitesi ve Rusya Demir Yolları yetkilileri şu açıklamayı yaptı: “13 vagondan oluşan tren, yaklaşık 200 km hızla gittiği sırada son üç vagonun altında raylarda patlama meydana gelmiş. İnfilak noktasında da bir metre derinliğinde çukur ile rayların 70 santimetre boyunca yırtıldığını tespit ettik. Klasik hiçbir raydan çıkma olayında böyle tahribat oluşmaz. Konan bombanın ‘profesyonel’ teröristler tarafından yerleştirildiğini ve uzaktan kumandayla patlatıldığını düşünüyoruz.”
Öte yandan dün enkaz kaldırma çalışmaları yapılırken de kalıntı halindeki patlayıcı maddenin infilak ettiği, yaralanan olmadığı bildirildi.

Aşırı sağcılar mı

SALDIRININsorumluluğunu sürpriz biçimde ırkçı bir örgüt üstlendi. Rusya’da faaliyet gösteren Almanya merkezli neo-Nazi örgüt Combat-18 internet sitesinde şu açıklamayı yaptı: “Eylemi komandolarımız yaptı. Rusya’yı istila eden yabancıları istiyoruz. Moskova’ya iyi bir ders verdik.”

Çeçen milisler mi

Rus yetkililer ise Kuzey Kafkasya’daki ayrılıkçılardan şüpheleniyor. Aynı tren 2007 ağustosunda aynı bölgede bombalanmış, 60 kişi yaralanmıştı. İki Çeçen’in 20 yıl hapis istemiyle yargılanması sürüyor. Savcılığa göre o saldırının arkasında Şamil Basayev’in  adamları vardı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle